fbpx

HFM

artykulylista3

 

TEAC TN-5BB

2020 12 16 19 07 10 004 009 Hifi 12 2020.pdf Adobe Reader

TEAC wprowadził do oferty flagowy model gramofonu. TN-5BB został wyposażony w wyjątkowo solidną podstawę oraz ramię firmy SAEC.

Baza nowego flagowca TEAC-a to kanapka z trzech materiałów. Jej spód to 36-mm płyta MDF o dużej zdolności pochłaniania wibracji, wierzch – 12-mm płat syntetycznego marmuru, natomiast środek – arkusz japońskiego papieru washi, który w testach odsłuchowych okazał się lepszy od gumy czy metalu. Podstawa waży 8,8 kg i łączy wysoką sztywność ze zdolnością tłumienia wibracji. Ramię i talerz montowane są na płycie z syntetycznego marmuru, natomiast silnik, jako element generujący wibracje, na MDF-ie. Taki układ, izolujący silnik od ramienia, znacząco zmniejsza przenoszenie się drgań z napędu na układ odczytujący. Prawidłowe wypoziomowanie umożliwiają cztery regulowane nóżki. Fabrycznie zamontowane ramię ma efektywną długość 9 cali, kształt litery „S” i zostało wykonane przez specjalistyczną japońską wytwórnię SAEC. Osadzono je na precyzyjnych łożyskach i wyposażono w antyskating oraz automatykę podnoszenia po zakończeniu odtwarzania.

Pionowy kąt śledzenia (VTA) można regulować w zakresie 6 mm. Pozwala to dopasować jego położenie do wysokości aktualnie używanej wkładki. Geometria jest zgodna z zalecanym przez IEC ustawieniem Baerwalda. Talerz o grubości 20 mm i masie 1,7 kg wykonano z akrylu, a do przeniesienia napędu służy pasek. Stabilność obrotów kontroluje firmowy system PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System). Od spodu talerza znajduje się czujnik optyczny, który mierzy jego prędkość obrotową. Informacja ta trafia do mechanizmu automatycznej regulacji, który przekazuje ją silnikowi. System PRS3 zapewnia wysoką dokładność i stabilność, które byłyby trudne do osiągnięcia przy wykorzystaniu samej bezwładności. Gramofon obsługuje trzy prędkości obrotowe: 33 1/3, 45 i 78 RPM. W komplecie znajduje się główka (headshell) odlewana z aluminium oraz fabrycznie zainstalowana wkładka MM Ortofon 2M Red. Sygnał wyprowadza wyjście XLR oraz RCA. W ich sąsiedztwie umieszczono zacisk uziemienia. W kolorystyce TN-5BB dominuje czerń. Czarna jest zarówno warstwa MDF-u, jak i syntetycznego marmuru. Na tym tle wyróżniają się aluminiowe elementy, takie jak pokrętła czy przełącznik podnoszenia ramienia. Gramofon TEAC TN-5BB do sprzedaży wszedł w październiku 2020 i jest już dostępny w polskich sklepach.

Cena kompletu z ramieniem i wkładką wynosi 7499 zł.