fbpx

HFM

artykulylista3

 

B&W 700 Signature

news0708 014


Brytyjska firma Bowers & Wilkins poinformowała o wprowadzeniu specjalnych wersji dwóch modeli z serii 700. Signature 702 i 705 wyróżniają się pięknym hebanowym fornirem, dostarczanym przez włoską wytwórnię Alpi, jednak różnice pomiędzy nimi a konstrukcjami bazowymi nie kończą się na wyglądzie.

Technicznie monitor 705 Signature i podłogówka 702 Signature są zbliżone do swoich standardowych odpowiedników, jednak ich zwrotnice zawierają lepsze kondensatory, a przy tym zostały delikatnie przestrojone. Zmiany te z dużym prawdopodobieństwem spowodują, że będą brzmiały nieco inaczej od pierwowzorów. Jeżeli chodzi o podstawowe założenia, to konstruktor pozostał im wierny. Zachowano obudowę przetwornika wysokotonowego, frezowaną z jednego bloczka aluminium i ustawianą na kolumnie. To rozwiązanie, nazywane Tweeter-on-Top, B&W stosuje od lat, a jego celem jest nie tylko izolacja przetwornika wysokotonowego od drgań głównej skrzyni, ale także uzyskanie szerokiej dyspersji, niezniekształconej odbiciami od frontu. Sam tweeter Carbon Dome to kontynuacja pomysłu wykorzystanego w podstawowej serii 700. Zewnętrzna warstwa membrany o grubości zaledwie 30 mikronów jest wykonana z aluminium, pokrywanego karbonem w procesie PVD. Physical Vapour Deposition polega na bombardowaniu metalowej powierzchni cząsteczkami (w tym przypadku węgla) w otoczeniu próżni. Chętnie stosują go na przykład producenci zegarków. Zapewnia bardzo dobry efekt wizualny, a przy tym utwardza poddaną obróbce powierzchnię.

Wewnętrzna warstwa kopułki to już czysty karbon o grubości 300 mikronów. Takie połączenie pozwala uzyskać bardzo wysoką sztywność, odsuwając równocześnie główną częstotliwość rezonansową aż do 47 kHz. W 702 Signature i 705 Signature tweeter jest taki sam. Pozostałe przetworniki różnią się konstrukcją i zastosowaniem. Monitor 705 Signature to układ dwudrożny. Wysokie tony przetwarza w nim wspomniana 25-mm kopułka Carbon Dome, natomiast średnicę i dół pasma – 16,5-cm stożek Continuum. Membranę tego drugiego wykonano z plecionki włókien kompozytowych, a kosz – z aluminium. Resor jest konwencjonalny i umożliwia pracę z wychyleniem niezbędnym do uzyskania odpowiedniego dołu pasma. W trójdrożnych 702 Signature Continuum przetwarza tylko średnicę, więc zastosowano tu nieco mniejszą (15 cm), wyrafinowaną odmianę FST. Jest ona pozbawiona zawieszenia górnego, dzięki czemu stożek może pracować maksymalnie liniowo, a falowanie resora w najmniejszym stopniu nie zaburza jego ruchu. W obu modelach membranę Continuum otacza ozdobny srebrzysty pierścień. Srebrzysta jest także siateczka, która chroni kopułkę przed uszkodzeniem mechanicznym. W wolnostojących 702 Signature za bas odpowiadają trzy połączone równolegle woofery, nazywane przez B&W Aerofoil. Ich membrany cechuje zróżnicowana grubość i kanapkowa struktura, złożona z zewnętrznych i wewnętrznych powłok kompozytowych, wypełnionych żywicami. Podobnie jak pierwowzory, oba modele Signature są konstrukcjami typu bas-refleks, wentylowanymi z tyłu. Wylot tunelu rezonansowego został wykończony firmowym Flowportem. Jego powierzchnię pokrywa sieć wgłębień, które mają redukować szumy towarzyszące szybkiemu wypychaniu na zewnątrz dużych ilości powietrza.

Z tyłu znajdują się także podwójne terminale, przyjmujące każdy popularny rodzaj końcówek, oraz ozdobne tabliczki, podkreślające wyjątkowość wersji Signature. Jednak o wiele bardziej niż tabliczki w oczy rzuca się egzotyczny fornir – heban datuk – o pasiastym wzorze, wykończony dziewięcioma warstwami lakieru na wysoki połysk. Szlachetne drewno, połączone ze srebrnymi detalami i czarnymi obudowami kopułek Carbon Dome przyciąga wzrok i odpowiada za wysmakowany efekt wzorniczy. Mimo że producent dołącza w standardzie czarne maskownice, utrzymywane przez ukryte pod okleiną magnesy, to szkoda byłoby przykrywać nimi choćby fragment tak gustownego projektu. Od strony technicznej modele Signature wydają się umiarkowanie wymagającym obciążeniem. Impedancję nominalną B&W określa na 8 omów, ale jako że minimum przypada na 3,1 oma, bezpieczniej będzie traktować zestawy jako 4-omowe. Czułość w przypadku 702 Signature wynosi 90 dB (2,83 V/1 m), a w 705 Signature – 88 dB (2,83 V/1 m). Do zasilania polecane są wzmacniacze o mocy 30-300 W. Nowe zestawy firmy Bowers&Wilkins powinny być dostępne w Polsce od czerwca 2020.

Monitory 705 Signature kosztują 13398 zł, a podłogówki 702 Signature – 22998 zł (za parę).