fbpx

HFM

artykulylista3

 

Harman Kardon Citation

news102019 003

Harman Kardon wprowadza rozbudowaną serię głośników bezprzewodowych. Citation sprawdzi się zarówno w kinie domowym, jak i klasycznym stereo.

Najnowsza seria Harmana obejmuje osiem modeli: dwa monofoniczne do ustawienia na półce, dwa stereofoniczne, które najbardziej kojarzą się z określeniem „głośnik bezprzewodowy”, soundbar, subwoofer, surround oraz widoczną na zdjęciu efektowną wzorniczo podłogówkę, stanowiącą wizytówkę całej serii. Citation One oraz Citation 100 można uznać za aktywne odpowiedniki audiofilskich minimonitorów. To dwudrożne konstrukcje o walcowatym kształcie, różniące się nieco wielkością przetworników, pojemnością obudów oraz mocą nominalną (40 W vs 50 W). Citation 300 i Citation 500 to typowe bezprzewodowe głośniki stereo: średni i całkiem duży. Zamontowano w nich po dwa 20- lub 25-mm przetworniki wysokotonowe oraz dwa 89- albo 131-mm nisko- -średniotonowce. Nazwy kolejnych modeli – Citation Bar, Citation Sub i Citation Suround – precyzyjnie określają przeznaczenie każdego z nich. Wymagających słuchaczy najbardziej zainteresuje zapewne Citation Tower. To wolnostojące kolumny o wysokości 116 cm i masie 19 kg. Zwężający się do góry walec mieści cztery przetworniki: 25-mm wysokotonowy, dwa 10,2-cm nisko-średniotonowe i jeden 20-cm basowy. Do zasilania wykorzystano dwa wzmacniacze o nominalnej mocy 200 W. Tower mogą pracować zarówno w systemie stereo, jak i w kinie domowym, jako głośniki główne.

W drugiej opcji producent sugeruje, aby dokupić do nich efektowe Citation Surround, soundbar Citation w roli głośnika centralnego oraz 400-watowy subwoofer Citation do uzupełnienia najniższych tonów. Oczywiście, możliwe są także skromniejsze konfiguracje, na przykład w oparciu o sam soundbar, wspomagany subwooferem. Głośniki Citation działają w bezprzewodowych technologiach Bluetooth i Wi- -Fi. Ta druga pozwala na włączenie ich w domową sieć. Można też, oczywiście, przesyłać muzykę z telefonu bądź tabletu. Wszystkie modele (poza subwooferem) mają wbudowany strumieniowy odtwarzacz Google Chromecast, dzięki któremu skorzystamy z muzycznych zasobów internetu. Są także kompatybilne z usługą głosowego sterowania Google Assistant. Kolorowy ekran dotykowy LCD upraszcza obsługę, a wskaźniki LED informują o aktualnym statusie mikrofonów. Te ostatnie można wyłączyć, jeżeli bardziej niż na asystencie Googla zależy nam na prywatności. Producent obiecuje automatyczną aktualizację oprogramowania w przypadku pojawienia się nowych funkcji i usług. Do wykończenia wszystkich modeli Citation używa się wysokiej jakości wełny marki Kvadrat, trudnopalnej i odpornej na zabrudzenia. Do wyboru przewidziano dwie wersje kolorystyczne: czarną i szarą. Sprzedaż głośników Harman Kardon Citation w Polsce właśnie się rozpoczyna.

Za Citation One zapłacimy 849 zł, za Citation 100 – 1299 zł, za Citation 300 – 1699 zł, a za Citation 500 – 2799 zł. Citation Bar kosztuje 4299 zł, Citation Surround – 1918 zł/para, Citation Sub – 3499 zł, a Citation Tower – 10798 zł/para.