fbpx

HFM

artykulylista3

 

Sonus Faber Electa Amator III

news012019 009

W 2018 roku Sonus Faber świętował 35. urodziny. Z tej okazji przygotowano kilka interesujących modeli. Jednak dla audiofilskich purystów najciekawsza pozostanie Electa Amator III.

Podobnie jak oryginał z 1987 roku oraz druga wersja z 1997, Electa Amator III jest niewielkim dwudrożnym monitorem. W obudowie połączono trzy materiały. Zasadniczą część stanowi korpus z litego drewna orzechowego, wsparty na podstawie z marmuru karraryjskiego. Pomiędzy nimi umieszczono mosiężną wkładkę, która wzmacnia konstrukcję i podkreśla stylowe wzornictwo, współgrając kolorystycznie z tabliczką na maskownicy. Ścianki przednią i tylną wykończono skórą; prawdopodobnie ekologiczną, bo w przeszłości Włosi właśnie taką stosowali. Do kompletu opracowano podstawki – z marmurową bazą i nogą z anodowanego na czarno aluminium. Monitor należy skręcić z górną platformą stendu. Zabezpiecza się go w ten sposób przed przypadkowym strąceniem. W dwudrożnym układzie pracują dwa głośniki. Wysokie tony przetwarza miękka kopułka o średnicy 28 mm, z dyfuzorem umieszczonym przed głośnikiem i drewnianą komorą doklejoną od wewnątrz. Wytłumia ona ciśnienie akustyczne promieniowane przez tył membrany. Pięknie obrobiony drewniany element w kształcie ściętego od góry stożka można obserwować przez tunel bas-refleksu, znajdujący się dokładnie naprzeciwko, na tylnej ściance.

Tony średnie i niskie to domena 16,5-cm przetwornika z membraną wykonaną z suszonej powietrzem, nie prasowanej pulpy celulozowej z domieszką włókien naturalnych. Kosze obu głośników ukryto pod este- tycznymi nakładkami, co potwierdza dbałość o szczegóły wykończenia. Podział pasma następuje przy 2500 Hz. Zwrotnicę zbudowano z komponentów bardzo wysokiej jakości – polipropylenowych kondensatorów Clarity Cap i cewek Jentzena o niskiej rezystancji. Sygnał przyjmują podwójne złocone terminale, ozdobione również złoconą płytką z nazwą modelu i producenta. Są szeroko rozstawione i wystają bezpośrednio z obudowy, co znacznie ułatwia instalację okablowania. Sonus Fabery Electa Amator III będą dostępne tylko w jednej wersji wykończenia (naturalny orzech/biały marmur/mosiądz). Pierwsze pary powinny już trafić do Polski.

Cena z podstawkami wynosi 43998 zł.