HFM

artykulylista3

 

Wireworld Radius HDMI

news102018 002

Wygląda na to, że Wireworld na dobre przeprosił się z przewodami HDMI o okrągłym przekroju. Po opisywanym przed miesiącem Sphere w katalogu amerykańskiej firmy pojawił się tańszy Radius.

W porównaniu ze Sphere, Radius wydaje się konstrukcją nieco uproszczoną. Materiały na przewodniki i izolację są takie same: miedź beztlenowa i Composiflex 2. Różnica sprowadza się do geometrii – zastosowano zwykłe skręcone żyły zamiast Uni-path, będącej z kolei uproszczoną wersją firmowej specjalności, czyli DNA Helix. Maksymalna długość też jest niższa i wynosi 15 m, a nie 30 m jak w Sphere. Wykorzystane w Radiusie HDMI przewodniki z miedzi beztlenowej zostały otoczone trzema warstwami ekranu, który chroni przesyłany obraz i dźwięk przed wpływem zakłóceń zewnętrznych. Odcinki o długości od 9 m wzwyż wyposażono w aktywny moduł HD-Bridge. Tworzą go cztery osobne kanały 12 Gb/s, dzięki czemu sumaryczna przepustowość wynosi 48 Gb/s. Do zasilania wymagane jest dodatkowe gniazdo USB w projektorze bądź telewizorze. Przewód należy tam wpiąć za pomocą wtyku, będącego elementem Radiusa. W module HD-Bridge znajdują się trzy odrębne linie, zasilające dane, sygnały zegarowe oraz magistralę DDC (Display Data Channel). Ta ostatnia służy do uzgadniania statusów nadajnika i odbiornika. HD-Bridge zawiera również układ adaptacyjny i akcelerator czasu narastania DDC, które dodatkowo zwiększają kompatybilność pomiędzy komponentami i redukują ryzyko zanikania obrazu bez przyczyny. Wszystkie odcinki Radiusa są certyfikowane przez DPL Labs, co gwarantuje pełną przepustowość 18 Gb/s, wymaganą przez standard HDMI 2.0. Dzięki temu przewód obsługuje 4K/60, HDCP2.2, Deep Color i HDR. Przewody Radius lada chwila mają trafić do sprzedaży. Do wyboru będzie aż dziewięć fabrycznie konfekcjonowanych odcinków, o długości od 0,6 m do 15 m.

Ceny kształtują się następująco: 0,6 m – 119 zł, 1 m – 139 zł, 2 m – 189 zł, 3 m – 239 zł, 5 m – 399 zł, 7 m – 569 zł, 9 m – 809 zł, 12 m – 949 zł i 15 m – 1189 zł.