HFM

artykulylista3

 

dCS Vivaldi One

news2017 008

Trzydziestą rocznicę działalności dCS postanowił uczcić zintegrowaną wersją swojego flagowego odtwarzacza Vivaldi. Cała produkcja modelu Vivaldi One obejmie 250 indywidualnie numerowanych egzemplarzy.

Podobnie jak wersja czteropudełkowa, One odtwarza płyty CD/SACD. Jest także wyposażony w streamer sieciowy. Do konwersji wykorzystano firmowy przetwornik Ring DAC najnowszej generacji 2.0. Wykonana z lotniczego aluminium obudowa może być pokryta czarnym lub białym lakierem fortepianowym. Proces powierza się rodzinnemu brytyjskiemu przedsiębiorstwu HQ Lacquer, które od ponad trzydziestu lat wykonuje powłoki najwyższej klasy. Każda warstwa lakieru jest suszona przez kilka dni w bardzo czystym pomieszczeniu, dzięki czemu uzyskuje się lustrzaną gładkość powierzchni. Za dopłatą 11000 funtów, czyli 20 % ceny podstawowej, można zamówić wersję pokrytą 24-karatowym złotem. Zlecenie wykonuje firma FH Lambert Ltd, specjalizująca się w dekorowaniu metalami szlachetnymi. Vivaldi One jest wyposażony w transport CD/SACD Esoteric VRDS Neo i wspomniany przetwornik Ring DAC 2.0. Pierwszą wersję tego rozwiązania dCS zaprezentował w swoich studyjnych urządzeniach sprzed blisko trzech dekad. Od tamtej pory Ring DAC jest systematycznie udoskonalany.

news2017 009

Obecna wersja 2.0 oferuje możliwości obliczeniowe oraz szybkość pracy dwa razy większą od poprzednich generacji. Przyjmuje sygnał PCM do 24 bitów/384 kHz, DSD do DSD128 i DSD w formacie DOP. Jest również kompatybilna z kodekami bezstratnymi, w tym MQA. Poza płytami, Vivaldi One może odtwarzać muzykę z dysków NAS, internetowych serwisów streamingowych, takich jak Tidal czy Spotify Connect, a także urządzeń Apple przez Airplay. Obsługuje również aplikację Roon. Sygnał wyprowadza regulowane wyjście analogowe w formacie XLR i RCA, które może pracować w trybie 2 V i 6 V, zależnie od uwarunkowań konkretnego systemu. Wejść cyfrowych jest siedem: dwa AES/EBU, przystosowane do pracy w trybie single, jak i dual AES, trzy koaksjalne (dwa RCA, jedno BNC), jedno optyczne Toslink i jedno USB. One jest też wyposażony w złącza Ethernetu oraz umożliwiające podłączenie zewnętrznego zegara taktującego, osobno dla grup częstotliwości próbkowania 44,1 i 48 kHz. Jubileuszowy odtwarzacz dCS-a jest już dostępny w Polsce.

W podstawowych wersjach wykończenia kosztuje 281880 zł.