HFM

artykulylista3

 

Monitor Audio Silver 6G

news062017003

Na wystawie High End 2017 w Monachium, a chwilę później na specjalnej konferencji w Warszawie firma Monitor Audio zaprezentowała szóstą generację serii Silver.
Pozornie jest to wydarzenie jak wiele innych, ale jego znaczenie jest istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, Silver jest dla Monitor Audio najważniejszą linią, ponieważ to właśnie ona przynosi procentowo największe przychody. Po drugie, Polska jest dla brytyjskiej wytwórni strategicznym partnerem handlowym. Jej kolumny sprzedają się u nas najlepiej w całej Europie. Powaga sytuacji jest więc znaczna, stąd zapewne specjalna prezentacja i wizyta przedstawicielki firmy w Warszawie. Szósta generacja Monitor Audio przynosi wiele zmian. Jedne to kolejne podpunkty, które dobrze wyglądają marketingowo, inne są naprawdę istotne, ponieważ będą się realnie przekładać na jakość dźwięku. „Szóstki” powinny grać lepiej od „piątek”. Nowe kolumny zostały wizualnie odświeżone. Niby nie ma rewolucji, niemniej wystarczy rzut oka, by stwierdzić, że aktualne modele wyglądają bardzo dobrze i zwłaszcza w wersji lakierowanej będą pasować do współczesnych wnętrz. Silver 6G będą dostępne w sześciu wariantach wykończenia: czterech fornirach naturalnych i dwóch lakierach.

Do wyboru są orzech, czarny i naturalny dąb oraz czerwony orzech. Lakiery to czarny połysk oraz satynowa biel. Z oferty wypadł biały połysk. Wykończenie satynowe wygląda bardzo korzystnie, a przy okazji tworzy harmonijne zestawienie z matową szarością membran. Kolumny wolnostojące nie mają teraz cokołów. Zastąpiono je regulowanymi stopami, wystającymi nieco poza obrys obudowy. Wylot bas-refleksu jest jak zawsze umieszczony z tyłu, ale producent zapewnia, że zdecydowały o tym wyłącznie względy akustyczne. Nie powinno też być problemu z ustawieniem, chociaż to akurat okaże się w praniu. Nowa seria Silver składa się z dziewięciu modeli. Dwóch podstawkowych, trzech podłogowych, dwóch głośników centralnych, jednego efektowego oraz aktywnego subwoofera. Doszedł trójdrożny głośnik centralny, przeznaczony do systemów kina domowego, instalowanych w dużych pomieszczeniach. Wszystkie (poza subwoo-ferem, którego ten parametr nie dotyczy) mają impedancję nominalną 8 omów i powinny być łatwe do wysterowania. Dzięki temu będą poprawnie współpracować nawet z dychawicznymi amplitunerami, które wyposażono w zasilacze wielkości paczki zapałek. Monitor Audio pozostaje wierne swojemu ulubionemu materiałowi na membrany. Nadal są one wykonywane z C-CAM-u (Ceramic-Coated Aluminium Magnesium – lekki stop aluminiowo-magnezowy pokrywany warstwą ceramiczną), ale ich kolor zmienił się na jasnoszary.

Podobnie jak poprzednio, powierzchnię pokrywają wgłębienia jak w piłeczce golfowej. Nie ma też zaznaczonej nakładki przeciwpyłowej. Membrana jest jednolita niczym wycinek sfery. Głośnik wysokotonowy został wyposażony w wentylowany magnes. Złoconą membranę otacza charakterystyczny dla nowej serii element „dziurkowany”, który zapewne ma zapobiegać odbiciu fali od jednolitego frontu. A że przy okazji przyciąga wzrok, to zapewne czysty przypadek. Najważniejszą zmianą w porównaniu do poprzedniej serii jest jednak całościowe podejście konstruktorów do problemu zniekształceń. Wzięto się zarówno za przetworniki, które zoptymalizowano pod kątem uzyskania wyższej sztywności i efektywnego odprowadzania ciepła z cewki, jak i za obudowy. Te ostatnie przeszły największą metamorfozę. Przy współpracy instytutu National Physical Laboratory pomierzono dokładnie skrzynki i wytypowano miejsca najbardziej narażone na drgania i będące źródłem rezonansów. Następnie do każdego modelu zaprojektowano usztywnienia i wzmocnienia, mające przeciwdziałać tym niepożądanym zjawiskom. Nowe Monitor Audio mają zdecydowanie mniej grać obudową i wprowadzać do oryginalnego sygnału możliwie mało zniekształceń. Ich dźwięk ma być naturalny i oparty na czytelnym basie o bardzo dobrej odpowiedzi impulsowej. Pomimo nakładów na badania i prace projektowe, Monitor Audio szóstej generacji nie podrożały znacząco w porównaniu do poprzedniczek. Zwykle różnica wynosi 200-300 zł na parze.

Wyjątkiem jest Silver 300, który zastępuje Silver 8. Albo to błąd w druku, albo cena skoczyła z 6990 zł do 7990 zł. Ale już Silver 500 znów są od Silver 10 droższe zaledwie o 200 zł. Zalecamy zatem czujność w tej kwestii. Jeżeli chodzi o resztę oferty, to ceny kształtują się następująco: mniejszy monitor Silver 50 kosztuje 3190 zł, większy Silver 100 – 3990 zł; podłogówki Silver 200 – 6190 zł, Silver 300 – 7990 zł, a Silver 500 – 8990 zł (cena za parę). Za głośnik centralny Sil- ver C150 zapłacimy 2490 zł, za Silver C350 – 3290 zł, a za parę głośników efektowych dipol/dipol Silver FX – 3290 zł. Na subwoo-fer Silver W12 wydamy 6490 zł/szt. Szósta generacja kolumn Monitor Audio właśnie wchodzi do sprzedaży.