HFM

artykulylista3

 

VPI Avenger Reference

news042017 008

 W katalogu VPI pojawiła się ulepszona wersja gramofonu Avenger. Amerykański specjalista deklaruje, że Reference to aktualnie ścisła światowa czołówka urządzeń do odtwarzania płyt analogowych.

VPI Avenger Reference jest standardowo wyposażony w ramię VPI JMW-12 3DR, wykonane w drukarce 3D i okablowane przewodami Nordost Reference. W komplecie znajdują się jeszcze: regulator prędkości i stabilizator obrotów ADS (Analog Drive System), jedna podstawa ramienia, ważący 800 g docisk ze stali nierdzewnej, a także: obręcz dociskowa na zewnętrzny obwód płyty (Periphery Outer Ring Clamp), nóżki antywibracyjne Avenger Reference oraz synchroniczny silnik prądu zmiennego Prime (24 bieguny, 300 obr./min). Jako opcje za dopłatą dostępne są dodatkowe ramiona i podstawy oraz nóżki z zawieszeniem pneumatycznym. Reference umożliwia instalację do trzech ramion dowolnego producenta i o dowolnej długości. Plinta Avengera to kanapkowa konstrukcja z naprzemiennie ułożonych warstw aluminium i akrylu. Pomiędzy nimi znajdują się specjalne materiały tłumiące. Podstawa wspiera się na trzech izolowanych narożnikach, a wszystko jest mocowane za pomocą trzech stalowych filarów, trzech trzpieni i bloku łożyska. Filary są równocześnie podstawami ramion i mają pokrętła do regulacji wysokości. Łączą się ze stożkowymi stabilizatorami w podstawie, podobnej do tej z modelu Prime. Mocowania ramion umożliwiają regulację VTA w locie. Wykonano je z aluminium 6061. Materiał ten stosuje się w przemyśle lotniczym (do budowy skrzydeł, pokryw silników, stateczników) i morskim (kadłuby statków).

Jest sztywny i nie koroduje. Poziomowanie gramofonu ułatwiają wytoczone z metalu pokrętła. Avenger Reference został wyposażony w system Magnetic Drive, zarezerwowany dla najwyższych modeli amerykańskiej firmy. Jest to wyrafinowana i droga w produkcji odmiana napędu bezpośredniego. Konstrukcję tworzą dwa talerze: napędowy i górny. Pierwszy, o masie 11,34 kg, również wykonany z aluminium 6061, został przymocowany do 1,59-cm wału z utwardzonej stali nierdzewnej. Wał ten przechodzi przez oba talerze i sięga dolnej części łożyska, która pracuje w kąpieli olejowej. Utwardzana kulka obraca się w panewce z fosfobrązu i opiera na tarczy oporowej z tworzywa PEEK. Tarcza przyjmuje pełne obciążenie obu talerzy o łącznej masie 13,6 kg. Górny talerz spoczywa na odwróconym łożysku PTFE Super Lube, ale ruch obrotowy jest na nim znikomy, dzięki czemu tarcza się nie zużywa. Silne magnesy w talerzu napędowym ciągną magnesy w talerzu górnym i wprawiają go w ruch. Poziom kołysania i drżenia dźwięku wynosi poniżej 0,1 %. VPI informuje dodatkowo, że sprawdzone wkładki (Lyra Atlas, Ortofon A95, Shure Ultra 500, Sound-Smith Hyperion) nie reagowały na obecność magnesów w talerzach. Avenger Reference jest już dostępny w Polsce.

Kosztuje 94000 zł (bez wkładki).