fbpx

HFM

artykulylista3

 

LG OLED 4K

o

LG opracowało pierwsze na świecie telewizory OLED 4K. Na początku do sprzedaży wejdą dwa modele: 65- i 77-calowy.


Najnowsze telewizory LG OLED 4K należą do serii 9700 i noszą oznaczenia 65EC9700 oraz 77EG9700. Wyposażono je w zakrzywione ekrany o pełnej rozdzielczości Ultra HD, zbudowane z organicznych diod emitujących światło. Zdaniem przedstawicieli LG technologia OLED jest tak ewidentnie lepsza od popularnej obecnie LCD, że w ciągu pięciu lat wyprze ją z rynku. Właśnie w OLED-ach LG widzi przyszłość telewizji i, działając strategicznie, już dziś buduje sobie pozycję lidera tego segmentu.


Najbardziej zaawansowane telewizory LG zostały wyposażone w wyświetlacz wykonany w czteropikselowej technologii WRGB. Matryca jest autorskim opracowaniem koncernu i jest produkowana przez jego oddział LG OLED Display. Obraz jest budowany z 33 milionów subpikseli, dzięki czemu kolory są wyjątkowo nasycone i realistyczne. W pozycji „kontrast” tabeli danych technicznych producent wpisuje… nieskończoność. Uzyskanie rewelacyjnych rezultatów w porównaniu z LCD jest o tyle łatwiejsze, że piksele emitują światło same, zaś technika ciekłokrystaliczna wykorzystuje świetlówki lub, obecnie najczęściej, LED-y. W OLED-ach można uzyskać smoliście głęboką czerń i bardzo szeroką skalę szarości. Matryca szybko reaguje na ruch, co niweluje migotanie i rozmycie.
Prezes LG nie owija w bawełnę. Jego zdaniem: „Telewizor LG OLED 4K jest szczytem osiągnięć technologicznych i nowym wzorcem, który zmieni dynamikę rynku telewizji nowej generacji. (…) OLED 4K to autentyczny prekursor rewolucji”.
Telewizory mają zakrzywione ekrany i zaokrąglone podstawy. Mogą też być montowane na ścianie. Firma zapewnia, że dźwięk ma dorównywać jakością obrazowi, ale tu akurat byśmy się nie rozpędzali. Ekran jest bardzo cienki i zwyczajnie nie ma gdzie zmieścić high-endowego systemu nagłaśniającego. Inżynierowie z Korei porozumieli się, co prawda, z Harmanem, który zaprojektował dla nich system Ultra Surround, ale nawet wybitni specjaliści nie zmienią praw fizyki.
Obsługa telewizorów bazuje na platformie webOS, którą cechuje wyjątkowo intuicyjny interfejs użytkownika.

We wrześniu LG rozpoczęło przedsprzedaż OLED-ów 4K w Korei. Następnie 65- i 77-calowe odbiorniki trafią na kluczowe rynki Ameryki Północnej oraz Europy. W chwili wysyłania pisma do druku polskie ceny nie były jeszcze znane.