fbpx

HFM

artykulylista3

 

Epos K

Epos2W katalogu Eposa pojawiła się nowa miniseria zespołów głośnikowych. Tworzą ją dwa modele oznaczone literą „K” – podstawkowe K1 i podłogowe K2.W wersji standardowej nowa seria K to tradycyjne dla Eposa purystyczne zestawy pasywne, ale za pomocą opcjonalnego modułu Active-K można je przekształcić w kolumny aktywne. Oba modele wyglądają skromnie, ale przyjemnie. Przetworniki mocuje się do wewnętrznej strony ścianki przedniej. Obudowy są lakierowane. Do wyboru przewidziano wersję czarną albo białą. Utrzymywane magnetycznie maskownice są dostępne za dopłatą.


Wewnętrzne ożebrowanie usztywnia konstrukcję i zmniejsza podbarwienia wprowadzane przez obudowę. Na froncie znajduje się niespotykany dotychczas w kolumnach Eposa port bas-refleksu w kształcie szczeliny. Umożliwia swobodny przepływ powietrza i, jak każdy bas-refleks, zwiększa efektywność przetwarzania niskich tonów. W serii K to o tyle istotne, że przetworniki basowe są relatywnie niewielkie. Mają po 15,6 cm średnicy i polipropylenowe membrany, w których centrum znajduje się stożkowa nakładka przeciwpyłowa. Struktura jest wystarczająco sztywna, aby zachowywać kształt nawet przy pracy z dużym wychyleniem, a zarazem cechuje się dobrym tłumieniem wewnętrznym. Kształt napędu zoptymalizowano pod kątem jak najlepszego skupienia pola magnetycznego w szczelinie cewki.
Wysokie tony odtwarza 25-mm miękka kopułka, umieszczona w miniaturowej tubce. Napęd zapewnia magnes neodymowy, a cewkę chłodzi ferrofluid, co pozwala bezpiecznie pracować z długotrwałym dużym obciążeniem.

Epos1

Zgodnie z tradycją Eposa, w serii K zastosowano niezbyt rozbudowane zwrotnice. Należy jednak zaznaczyć, że firma zasłynęła przed laty zupełnym brakiem filtrowania głośnika średniotonowego. W serii K wykorzystuje się układ 1. rzędu (polipropylenowy kondensator i metalizowany opornik) dla tweetera i 2. rzędu (cewka rdzeniowa i kondensator polipropylenowy) dla głośników nisko-średniotonowych.
Jedną z najważniejszych cech serii K jest możliwość przekształcenia kolumn pasywnych w aktywne. Panel tylny i zwrotnicę łatwo się demontuje, a w ich miejsce montuje moduł Active-K. W jego skład wchodzi wzmacniacz mocy firmy Creek (właściciel Eposa), zwrotnica aktywna oraz przetwornik c/a. DAC wyposażono w kilka wejść, w tym asynchroniczne USB i odbiornik Bluetooth. Przewidziano także wejście analogowe. Wybór źródła i regulację głośności wykonuje się pilotem.
Producent zapowiada, że moduł będzie dostępny pod koniec roku 2014. W przyszłości ma się także pojawić wersja Active-K montowana fabrycznie.
Omawiane zestawy Eposa są już dostępne w Polsce. Dwudrożny minimonitor K1 kosztuje 1990 zł, a dwudrożna podłogówka K2 – 4990 zł (ceny za parę).