fbpx

HFM

artykulylista3

 

Accuphase DP-720

Accuphase-DP-720

W 2011 roku Accuphase zaprezentował kombinację transportu i przetwornika DP-900/DC-901.

Do dziś pozostaje ona szczytowym źródłem w katalogu. Teraz pojawił się zintegrowany odtwarzacz CD/SACD DP-720, bazujący na sprawdzonych w topowej konstrukcji pomysłach i komponentach.


DP-720 wykonano w oparciu o precyzyjny i solidny napęd oryginalnej konstrukcji Accuphase’a. Mechanizm wyposażono w aluminiową szufladę, poruszającą się płynnie po metalowych prowadnicach, oraz podstawę o grubości 8 mm. Całość zamknięto w kapsule, której ścianki spina od góry „most” odlewany z metali lekkich. Przenoszeniu się drgań na soczewkę odczytującą zapobiegają nowo opracowane podkładki.


DAC pracuje w lubianej przez Japończyków konfiguracji MDS++. Dane konwertuje osiem 32-bitowych kości ESS Technology ES9018, działających równolegle. Sygnały z ich wyjść są sumowane i przesyłane do filtra analogowego. Dzięki takiemu układowi znaczącemu obniżeniu uległ poziom szumów i zniekształceń, co powinno się przełożyć nie tylko na parametry mierzalne, ale także na dokładność odwzorowania bardzo cichych informacji.

Dodatkowo w bezpośrednim sąsiedztwie każdego przetwornika znalazły się precyzyjne oscylatory kwarcowe, co pomogło zmniejszyć zniekształcenia typu jitter. Sekcję cyfrową zoptymalizowano pod kątem reprodukcji płyt SACD. Przed konwersją sygnał DSD przechodzi przez układ programowalnych bramek FPGA (Field Programmable Gate Array), w których jest poddawany kontrolowanemu opóźnieniu. Rozwiązanie to ma skutkować poprawą spójności fazowej. Konfiguracja przetworników pozwoliła zastosować w miarę łagodny filtr analogowy 5. rzędu o liniowej charakterystyce.

Cały tor analogowy został zdublowany – osobno prowadzone są ścieżki symetryczna i niesymetryczna.Sygnał wyprowadzają wyjścia XLR i RCA. Gniazda rozstawiono tak szeroko, że wygodnie da się zainstalować nawet łączówki zakończone bardzo grubymi wtyczkami. DP-720 może pracować jako przetwornik dla zewnętrznego napędu, serwera czy komputera. W wyposażeniu znalazły się cztery wejścia cyfrowe: optyczne, koaksjalne, HF-Link i USB 2.0 High Speed. To ostatnie pracuje w trybie asynchronicznym i przyjmuje dane o granicznych parametrach 24 bity/192 kHz.


DP-720 to najwyższy zintegrowany model Accuphase’a. Jego pozycję w katalogu podkreśla okładzina obudowy, wykonana z lakierowanego na wysoki połysk drewna persymony. Takie wykończenie Japończycy stosują tylko w kilku najbardziej prestiżowych modelach.


Accuphase DP-720 jest już dostępny w Polsce. Kosztuje 67900 zł.