fbpx

HFM

artykulylista3

 

Lyra Etna

LyraEtnaLyra wprowadza kolejną wkładkę wykonaną w technice asymetrycznej. Etna to przetwornik typu MC, zajmujący drugą od góry pozycję w firmowej hierarchii.
Podobnie jak w przypadku innych konstrukcji Lyry, autorem projektu jest Jonathan Carr.
Centralną część Etny wykonano z tytanu, a środkowy rdzeń otoczono zewnętrzną obudową z najwyższej jakości polerowanego i anodowanego na czarno aluminium. Obie części wkładki są ze sobą ściśle złączone za pomocą prętów i tulejek ze stali nierdzewnej. Jest to rozwiązanie zbliżone do zastosowanego w modelu Skala, ale udoskonalone tak pod kątem sztywności, jak i poprawionej charakterystyki tłumienia. Zaletą kompozytowej konstrukcji jest brak pojedynczej sygnatury dźwiękowej, wynikającej z użycia tylko jednego materiału.


Konstrukcja Etny charakteryzuje się niesymetrycznością struktury lewej i prawej strony przetwornika. Zdaniem projektanta, taki układ zapobiega powstawaniu fal stojących wewnątrz wkładki i tworzy mniej rezonującą i bardziej neutralną brzmieniowo obudowę. Poza tym, asymetryczna konstrukcja równoważy ciężar systemu montażu przedniego magnesu, tak że ten nie znajduje się w jednej linii z mocowaniem wspornika. Powstaje w ten sposób solidne połączenie pomiędzy mocowaniem wspornika a główką ramienia. Łatwiej też pozbyć się wibracji i nie dopuścić do tego, by zamieniły się w sygnał elektryczny.
Lyra pozostaje jedynym producentem, który montuje wspornik bezpośrednio we wnętrzu obudowy wkładki. Dzięki temu uzyskuje jednolite i sztywne połączenie pomiędzy nim a główką ramienia.
Etnę wyposażono we wspornik z boru powlekanego diamentem. Cewkę nawinięto drutem z miedzi 6N na karkasie z chemicznie oczyszczonego żelaza. W przeciwieństwie do typowej geometrii kwadratowej, ma on kształt zbliżony do litery ,,X”. Ma to zmniejszyć modulacje między kanałami, a w konsekwencji – poprawić ich separację.
Firmowe rozwiązanie o nazwie ,New Angle” polega na optymalizacji ustawienia cewek względem przedniego i tylnego magnesu. Wyrównuje rozbieżności w pionowej i poziomej zdolności wychylenia igły, umożliwiając jednocześnie cewkom poruszanie się z łatwością we wszystkich kierunkach, w celu uzyskania jak najlepszej jakości brzmienia.
Etna to przetwornik niskopoziomowy o napięciu wyjściowym 0,56 mV. Waży 9,2 g, a zalecany nacisk to 1,72 g (zakres: 1,68 – 1,78 g). Według danych producenta, pasmo przenoszenia wynosi 10 – 50000 Hz, a separacja kanałów: 35 dB (1 kHz).
Etna jest od niedawna dostępna w sprzedaży. Kosztuje 24900 zł. Oprócz niej Lyra oferuje kilka innych modeli. Są to: Delos (4900 zł), Kleos (10900 zł), Skala (12900 zł) i Atlas (34900 zł).