HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 00:15 #66918

Postanowiłem zmienić filtr w basie, a przy okazji odkryłem iż każdy z dwóch głośników jest zasilany z oddzielnego kanału. Chciałbym tę sytuację zmienić i połączyć dwa głośniki równolegle po zsumowaniu sygnału. Wiem że minusy łączy się bezproblemu, a co z przewodem plusowym? Bas jest konstrukcją pasywną.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 00:21 #66919

  • nabuchonodozor
  • nabuchonodozor Avatar
  • Wylogowany
  • Wielki Mistrz Forum
  • Wielki Mistrz Forum
  • Posty: 11681
Niebardzo rozumiem. Ale zapewne masz na myśli subwoofer pasywny z dwoma głośnikami w jednej obudowie, zasilanych stereofonicznie. Tak?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

    . . . . . : : : : : Y a m a h a
. . + . . A v a n c e . . + . . B .&. W : : : : : . . . . .

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 00:30 #66921

Tak jest, dokładnie. Jedna skrzynia w środku dwa głośniki oddzielnie na lewym i prawym kanale, a chciałbym żeby były zasilane mono.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 00:41 #66922

  • nabuchonodozor
  • nabuchonodozor Avatar
  • Wylogowany
  • Wielki Mistrz Forum
  • Wielki Mistrz Forum
  • Posty: 11681
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem: sygnał stereofoniczny trafia do zwrotnic i za zwrotnicami ma nastąpić zsumowanie kanałów i trafić w takiej postaci do równolegle połączonych głośników?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

    . . . . . : : : : : Y a m a h a
. . + . . A v a n c e . . + . . B .&. W : : : : : . . . . .

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 11:51 #66952

Na razie zwrotnic w to nie mieszam, ich ustawienie przed zsumowaniem czy po, zostawiam na później :D. Po prostu, mam sygnał stereo, dwa głośniki połączone równolegle (notabene w odwróconej biegunowości) które chcę zasilić jednakowym sygnałem mono.

P.s. Czy sumator jest dobrym rozwiązaniem, bo na razie jego stosowanie odradzono mi ze wznględu na wadliwe działanie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 15:46 #66985

Co sobie od tego obiecujesz? Niewidze mozliwosci jakiegos w miare prostego i poprawnie dzialajacego urzadzenia do sumowania signalu na poziomie po wyjsciu ze wzmaczniacza.
Jak nawet szumowal bys signal - to jaka impedancje otrzymasz podlaczeniem do jednego kanalu dwoch glosnikow? Albo podwojna albo polowe.
Generalnie niewidze zadnego logicznego powodu do takiego zabiegu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 19:16 #67010

Chcę mieć dwa głośniki na tym samy sygnale, by zachować taką samą skuteczność dla wszystkich dźwięków (nie, częstotliwości) z prawego i lewego kanału. W przypadku gdy miałbym bas tylko na jedym kanale to skuteczność (jeśli się nie mylę) spada o 3dB w stosunku gdyby był jednocześnie nadawany na prawym i lewym. Co do impedancji, to oczywistym jest że na jednym kanale dwa jednakowe głośniki równolegle dają połowę oporu, a czy to samo dzieje się przy jednym zsumowanym kanale (to już chyba zależy od sumatora)?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 20:11 #67021

  • nabuchonodozor
  • nabuchonodozor Avatar
  • Wylogowany
  • Wielki Mistrz Forum
  • Wielki Mistrz Forum
  • Posty: 11681
Kalafior ja kiedyś miałem taki sam subwoofer z bass-reflexem. Robiłem z nim różne eksperymenty i zauważyłem to samo: a mianowicie, że gdy przyłożymy sygnał do jednego głośnika to bas jest mniejszy o kilka decybeli. Dzieje się tak dlatego, że głośnik zasilany porusza masą powietrza której lwia część wychodzi przez bass-reflex, a część porusza membraną głośnika nieaktywnego. Jeśli masz dostęp do tych głośników to spróbój przytrzymać ręką głośnik nieaktywny i zobaczysz, że basu jest więcej - ponieważ wtedy membrana przetwornika nie jest zawieszona swobodnie na resorach.To jest taki eksperyment.
Podanie sygnału na oba głośniki powoduje, że pracują one w tej samej fazie i tak samo poruszają powietrzem w środku obudowy; na tej właśnie zasadzie budowane są powszechnie kolumny podłogowe z conajmniej dwoma przetwornikami podobnie jak subwoofery.
Wniosek jest taki, że oba przetworniki muszą pracować.
Mam nadzieję, że załapałeś. W razie czego pytaj. :wink:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

    . . . . . : : : : : Y a m a h a
. . + . . A v a n c e . . + . . B .&. W : : : : : . . . . .

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 21:06 #67026

Tym razem ja nie rozumiem. Po pierwsze nie mam bass-reflexu, po drugie, właśnie chcę żeby oba głośniki pracowały. Co więcej chcę żeby pracowały zgodnie (u mnie będzie to w przeciwfazie, gdyż skierowane są przeciw sobie, zatem żeby zgodnie poruszały powietrzem w komorach) i dlatego chcę zamontować sumator. W przeciwnym razie bardzo prawdopodobne że jeden będzie pompował coś zupełnie przeciwnego niż drugi i o kant d..py, czyli tj. jak obecnie. Czy ma ktoś pomysł jak połączyć, czy nie ma w miarę prostego i poprawnego urządzenia po wyjściu wysokopoziomowym? A trudny sposób jak bardzo jest trudny?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 21:18 #67028

  • nabuchonodozor
  • nabuchonodozor Avatar
  • Wylogowany
  • Wielki Mistrz Forum
  • Wielki Mistrz Forum
  • Posty: 11681
Ja wiem, że chcesz aby oba głośniki pracowały - to logiczne, ale powyższy przykład dotyczył moich doświadczeń podobnych do twoich.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

    . . . . . : : : : : Y a m a h a
. . + . . A v a n c e . . + . . B .&. W : : : : : . . . . .

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 21:35 #67031

Kalafior napisał: W przeciwnym razie bardzo prawdopodobne że jeden będzie pompował coś zupełnie przeciwnego niż drugi i o kant d..py, czyli tj. jak obecnie. Czy ma ktoś pomysł jak połączyć, czy nie ma w miarę prostego i poprawnego urządzenia po wyjściu wysokopoziomowym? A trudny sposób jak bardzo jest trudny?


Pomyslu na sumator nie mam, ale przy zalozeniu ze taki zestaw pracuje z odcieciem pasma ponizej np 80 Hz i są to dwa oddzielne przetworniki to nie widze wielkiego problemu z praca bez sumatora. W przypadku głośnika dwucewkowego mozna sie obawiac o przeplyw prądów wyrownawczych.Wiekszośc plyt reakizowana jest tak aby partie basowe byly lokalizowalne w poblizu srodka sceny dzwiękowej . Oznacza to miedzy innymi to ze poziom dla tych skladowych pasma powiniemn być w przyblizeniu jednakowy dla dwóch kanalów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 21:55 #67035

Sam sumator myśle ze mozna zbudowac używając dwoch transformatorow. Uzwojenia pierwotne łaczone indywidualnie do wyjscia kazdego z kanałow, a wtorne szeregowo. Napiecie po stronie wtornej bedzie suma napięc pierwotnych z uwzglednieniem fazy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/05 22:31 #67038

Kalafior napisał: Co więcej chcę żeby pracowały zgodnie (u mnie będzie to w przeciwfazie, gdyż skierowane są przeciw sobie, zatem żeby zgodnie poruszały powietrzem w komorach) i dlatego chcę zamontować sumator. W przeciwnym razie bardzo prawdopodobne że jeden będzie pompował coś zupełnie przeciwnego niż drugi i o kant d..py, czyli tj. jak obecnie.


Czy dobrze cie rozumiem? W przeciwfazie - wiec jak jeden porusza membrana na zewnatrz - drugi bedzie ja wciagal? I to dla tego, ze sa skierowane przeciwko sobie? Bedziesz zdziwiony, ze basu wogole niebedzie.
Myszle, ze wiekszosc twojich zalozen jest troche blednych.
Niezapominaj, ze jak idzie 10W tylko do lewego kanalu i zsumujesz, to pojdzie do oboch kanalow, ale ciagle tylko 10W a wiec po 5W na glosnik. I to zrezsta - jak juz wspomniane - jest w normalnych nagraniach raczej niespotykane.
Napisz dla wyjasnieniea kilka sczegolow:
1.Czy glosniki graja do wspolnej komory, czy kazdy ma swoja oddzielna?
2. Czy "zasilasz" ich z oddzielnej koncowky mocy, czy sa jakos podlaczone do pelnopasmowego wzmaczniacza do ktorego sa podlaczone i inne kolumny?
3. Czy od srodka suba sa jakies filtry?

Zalozmy, ze sub jest podlaczony do oddzielnej stereofonicznej koncowky mocy (lub dwoch kanalow jakiegos amplitunera) i impedancja suba umozliwia normalna prace wzmaczniacza i wysterowanie suba. Twoja nadzieja poprawienia polega na identycznym wysterowaniu oboch glosnikow a nie na powiekszeniu mocy lub powierzchni membrany (co dalo by realniejsze efekty).

Identyczne wysterowanie osiagniesz podajac na wzmaczniacz signal mono - wiec zrob sobie interkonekt ze zwarciem lewego i prawego kanalu i masz rowne wysterowanie dla proby. I w odroznieniu od sumatora - beda obie koncowky dawali owych 10W przy odpowiednim signale tylko w jednym kanale.
Wtedy porownaj sobie granie w fazie i przeciwfazie ze stanem obecnym i wg. mnie zapomnisz o calym temacie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/06 19:39 #67132

Ivan napisał: Czy dobrze cie rozumiem? W przeciwfazie - wiec jak jeden porusza membrana na zewnatrz - drugi bedzie ja wciagal? I to dla tego, ze sa skierowane przeciwko sobie? Bedziesz zdziwiony, ze basu wogole niebedzie.


Tyle że jest to już zrobione i gra. Głośniki są w oddzielnych komorach, tak że w jednej jest cewka z jednego i front głośnika drgiego. Są jednocześni w przeciwfazie i ustawione do siebie (do swoich komór). Filtra tak jak mówiłem, nie ma, bo zaczynam go od robić od początku. Bas jest podłączony pod ten sam wzmacniacz co monitory.

Ivan napisał: Zalozmy, ze sub jest podlaczony do oddzielnej stereofonicznej koncowky mocy.


Nie, nie i jeszcze raz nie. Nie chcę rozważać hipotetycznej sytuacji, tylko taką jak mam. Jeden wzmacniacz na wszystko i tak pozostanie. Nie mam zamiaru robić basu aktywnego, czy kupować nową końcówkę mocy, bo musiałbym wyłożyć 800zł żeby grało lepiej. Sprawdzałem ten bas na innych wzmacniaczach, m.in Creeku 4140s2 i grało gorzej. Chce zsumować sygnał po wyjściu ze wzmacniacza. To jest mój problem.

Do guźca. Też jestem zdania że pasmo niskie powinno być prawie jednakowe na obu kanałach, jednak prawie robi różnicę :) . Ten układ z dwoma transformatorami gdzieś już widziałeś, czy jest to świeży pomysł?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Modernizacja basu - sumowanie kanałów 2005/12/06 20:12 #67137

Kalafior napisał: Tyle że jest to już zrobione i gra. Głośniki są w oddzielnych komorach, tak że w jednej jest cewka z jednego i front głośnika drgiego. Są jednocześni w przeciwfazie i ustawione do siebie (do swoich komór).

Albo sa w oddzielnych komorach albo nie. Gdzie jest cewka jest obojetne - jezeli niemyszlisz tym membrane od strony cewky. Ale skoro gra dobrze...

Jeden wzmacniacz na wszystko i tak pozostanie. Nie mam zamiaru robić basu aktywnego, czy kupować nową końcówkę mocy....

No to makumba - jak chcesz dopasowac impedancje po sumowaniu i stworzyc sumator tak, by na monitorach byl niezsumowany a na subach zsumowany i calosc by w miare rozsadnie grala?
Jak to wogole do tej koncowky masz podlaczone?
Mysle ze podstawowym krokiem powinna byc oddzielna koncowka dla suba a nie sumowanie kanalow - bo jak pisalem - jakiejs poprawy tym nieodzyskasz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator