HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Kolumny do małego pokoju 2017/07/23 14:21 #438735

Obecnie posiadam głośniki Genius 5.1 (takie czarne), jestem z nich bardzo zadowolony, ale od niedawna poza komputerem mam jeszcze dekoder satelitarny, chciałbym z niego też mieć lepszy dźwięk. Mam mały pokój (3x4 metry), telewizor na mniejszej ścianie, tak więc oglądam z ok 3,5 metra. TV nie znajduje się centralnie, gdyż koło kanapy zmieściłem jeszcze biurko z komputerem.
Głównie oglądam filmy/seriale. Czasem zdarza się mi posłuchać muzyki w Eska lub 4Fun. Wolałbym mimo wszystko aby nowy sprzęt był nakierowany na filmy a nie na muzykę. Poza tym w obecnych głośnikach nie podoba mi się to, że jak ustawi się 2 kanały, to ten automatycznie przekierowuje również to na subwoofer, natomiast głos ludzi puszczony na subwooferze brzmi jakoś dziwnie. Gdy na komputerze próbuję ustawiać parametry przekazywania stereo do subwoofera w programie ffdshow również głos brzmi dziwnie. Czy kolumny pełnozakresowe też tak mają?
Gdy kupowałem głośniki Genius był to dla mnie duży wydatek (wtedy kosztowały one ok 400-500 zł), zastanawiałem się czy faktycznie będą lepsze od zwykłych głośników za 50 zł. Okazało się, że tak, przeskok był bardzo duży. Dlatego teraz się zastanawiam czy po kupieniu kolumn z aplitunerem przeskok również będzie taki wielki. Trochę zbadałem temat i podobno dobry sprzęt to cena 10 – 50 tysięcy. Te 50 to dla mnie jakaś abstrakcja, śmieszne że taki sprzęt może tyle kosztować. 10-20 jeszcze może by uszło. Patrząc na allegro ceny aplitunerów wachają się od 1 000 – 10 000 zł, natomiast kolumny też nie są jakoś specjalnie drogie, tak więc zastanawiam się jaki zestaw może kosztować aż 50 000.
Nie wiem czy warto kupować małe kolumny przednie, czy lepiej od razy duże, tak abym miał w razie gdybym zmienił pokój na większy. Nie chcę teraz kupić za małych głośników a następnym razem jak zmienię pokój to znowu kupować lepszych. Czy możecie coś doradzić?
Rozważam też czy subwoofer jest mi potrzebny do tak małego pokoju, skoro kolumny są pełno zakresowe. Chociaż w zasadzie w filmach jest dużo wybuchów itp., które dobrze brzmią na subwooferze (szczególnie w filmach akcji). Czy może amplitunery potrafią przekierować kanał 0.1 na głośniki przednie i będzie to słychać podobnie jak na moim Genius? Czy może da się wykorzystać subwoofer z Geniusa do tego? Chociaż wolał bym aby kolumny i subwoofer się same załączały po wykryciu sygnału, teraz mnie to trochę męczy że muszę za każdym razem go wyłączać i włączać.
Mam też pytanie odnośnie tego jak powinny być zamontowane kolumny tylne. Obecnie mam je na ścianie za sobą jakieś 70 cm nad głową (kanapa jest bezpośrednio na ścianie). Głośniki są skierowane do przodu a nie na uszy. Daje to słabe efekty, dlatego gdy oglądam coś lepszego, ściągam je kładąc na kanapie tak aby były skierowane w moją stronę. Czy może lepiej by było gdyby nie były na ścianie tylko na jakiejś półce, tak aby można było ustalić odpowiedni kąt?
Alternatywnie zastanawiam się też nad konwerterem DAC na razie, a jak zmienię pokój na większy to wtedy pomyślę o kolumnach. Co sądzicie o czymś takim: allegro.pl/dekoder-dzwieku-5-1-spdif-tos...51a-i6617407478.html Jest sens w to inwestować? I czy jest jakaś możliwość abym podłączył 2 źródła: 1 z dekodera satelitarnego i jeden z komputera. Obecnie mam pociągnięte 5 metrów kabla (analogowe cinch’e) od komputera do głośników oraz długi kabel HDMI z komputera do TV.
Jesteście w stanie mi jakoś doradzić?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny do małego pokoju 2017/07/23 19:17 #438740

Kup amplituner do kina domowego, większość współczesnych modeli ma wbudowany DAC i potrafi obsłużyć też komputer, TV, konsolę, radio FM/DAB+ i internetowe włącznie z serwisami typu Tidal, Spotify itp., oraz BT z telefonu. Jednym słowem - wszystko mający kombajn. Zestaw Geniusa sprzedaj, podaruj komuś, zawieź do lamusowni - do wyboru.
Kolumny kup używane, na aukcjach jest pełno zestawów 5.1 lub 5.0 bo subwoofer ewentualnie sobie odpuść. Dobre kolumny przednie nie powinny zostawić niedosytu w basie, warunek tylko jest taki aby kolumny nie miały nisko schodzącej impedancji (4 i mniej ohmów) oraz aby raczej pochodziły od prawdziwej firmy (czyli jednak markowej) a nie wynalazków typu Taga, Koda czy Prism.

Kilka nieco fajniejszych 5.0. Trzeba będzie (choć nie od razu) dokupić jakiś subwoofer za 400-500zł ale nie musi być tej samej firmy.
allegro.pl/wharfedale-diamond-8-5-1-i6894586626.html
allegro.pl/kino-domowe-jbl-northridge-e-...rry-i6897532804.html
allegro.pl/jamo-s-506-hcs-3-idealny-stan...zja-i6894635171.html
allegro.pl/kolumny-5-0-zestaw-wharfedale...bdb-i6876823383.html
allegro.pl/kolumny-kina-domowego-eltax-m...wat-i6899671646.html - trzeba tylko dokupić centralny za 100-150 zł.

A tu już komplet 5.1 tylko trzeba szukać amplitunera który obsłuży 4 ohmy, z resztą przy powyższych też na wszelki wypadek szukał bym takiego, bo producenci notorycznie zawyżają impednację i potem są jaja bo amplituner się przegrzewa i wyłącza albo w ogóle nawet nie zaczyna grać.
allegro.pl/magnat-kolumny-kino-domowe-i6887943827.html

A co do cen - cóż, dobre rzeczy zawsze były w cenie i 50 tyś. to wcale nie jest jakaś astronomiczna cena za zestaw, bo na świecie produkuje się np. kolumny kosztujące pół miliona i wierz mi nie kurzą się na półkach w oczekiwaniu na klienta. Czemu tyle kosztują ? A to już kolego musiałbyś nieco wiedzieć o kosztach produkcji mało seryjnych wyrobów, kosztach prowadzenia firmy, kosztach reklamy i ogólnie pojętego marketingu, kosztach zapewnienia obsługi serwisowej, oraz czymś co się zwie "pozycjonowanie ceną", z czego pewne marki muszą korzystać bo inaczej w ogóle nic by nie sprzedały klientom do których próbują dotrzeć.

Wyobraź sobie, że Ferrari zamiast miliona z hakiem kosztuje 150 tyś. Sądzisz, że milionerzy nadal interesowali by się tą marką skoro mieli by do wyboru Lambo, Bugatti, Zondę, McLarena ? Weź np. takiego Nissana GTR - zapiernicza tak samo jak te wymienione, albo Mitsubishi Lancer EVO które spokojnie na torze kopie dupsko dowolnemu Lambo ale żaden szanujący się milioner go nie kupi bo ... jest za tanie. I dlatego właśnie istnieje rynek super drogich kolumn, wzmacniaczy i innych audio szpejów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kolumny do małego pokoju 2017/09/02 11:34 #439182

A co sądzicie o kolumnach JBL Loft 50, 30, 20. Mają Bass-Reflex z tyłu, tak więc nie jestem co do nich przekonany. Mogło by to niezbyt dobrze odbijać basy jakby to postawił przy ścianie.
Sprzedający ma też Harman Kardon AVR160 7.0

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckibarthredakcjaModerator