HFM

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Czy słuchawki wokółuszne niszczą słuch? 2017/03/18 17:48 #437224

  • mikistroz
  • mikistroz Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Tak jak w tytule, czy korzystanie z tego typu słuchawek psuje słuch? Bo ostatnio się natknąłem na plotę w którą nie chce mi się wierzyć. Wiem, że długotrwałe słuchanie muzyki ma negatywne skutki, ale czy aż takie? I w jakim czasie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Czy słuchawki wokółuszne niszczą słuch? 2017/03/18 19:12 #437226

mikistroz napisał: Tak jak w tytule, czy korzystanie z tego typu słuchawek psuje słuch? Bo ostatnio się natknąłem na plotę w którą nie chce mi się wierzyć. Wiem, że długotrwałe słuchanie muzyki ma negatywne skutki, ale czy aż takie? I w jakim czasie?

en.m.wikipedia.org/wiki/Headphones#Dangers_and_volume_solutions

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Czy słuchawki wokółuszne niszczą słuch? 2017/03/18 21:28 #437228

Kluczem, który pozwoli długo cieszyć się słuchawkami, zresztą jak każdą inną rzeczą, jest umiar, poza tym przyczepiłbym się raczej słuchawek dousznych, a zwłaszcza dokanałowych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez John 1.5 V.

Re:RE: Czy słuchawki wokółuszne niszczą słuch? 2017/03/20 19:41 #437264

Popieram kolegę powyżej. Nic dodać nic ująć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy słuchawki wokółuszne niszczą słuch? 2017/03/21 18:49 #437299

To nie chodzi o same słuchawki ale o narażanie na hałas. To nie jest błachy problem, uszkodzenia słuchu spowodowane hałasem to najczęstrza choroba zawodowa w Polsce, do tego około 10 mln Polaków jest narażonych na hałas i w przyszłości będzie miało mniejsze lub większe problemy ze słuchem. Trzeba pamiętać że głośna muzyka to dla ucha zwykły hałas. Uszkodzenia słuchu zależą oczywiście od czasu trwania hałasu, głośności ale także od bliskości żródła dźwięku. To oczywiście powoduje że słuchawki dokanałowe niosą ze sobą więcej zagrożeń. Ale trzeba pamiętać że ciche słuchanie muzyki w słuchawkach dokanałowych jest lepszy niż głośne w wokółusznych. Z ciekawostek najbardziej uszkadzające są wysokie tony, najgorszy dla uszu jest metal i pochodne. Muzyka poważna jest dużo lepiej tolerowana.
Na pytanie jak szybko powstają uszkodzenia słuchu bardzo trudno odpowiedzieć. U pracowników narażonych na hałas są mierniki które go zliczają podają natężenie i czas trwania i można potem wyliczyć potencjalne niebezpieczeństwo. W uproszczeniu można przyjąć że przy wielogodzinnym codziennym słuchaniu głośno muzyki na słuchawkach uszkodzenia słuchu mogą sie pojawić już po roku. Na pewno pojawią się po kilkunastu latach takiego słuchania.
Jeszcze jedna rzecz, otacza nas ciągle hałas, czy to w pracy w drodze do niej, potem w domu telewizor na full do tego głośna muzyka. Ktoś napisał bardzo słusznie o umiarze. Ale też trzeba uszom dać odpocząć. Po słuchaniu muzyki posiedzieć w ciszy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Maciej StryjeckiredakcjaModerator