HFM

artykulylista3

 

Rockport Technologies Lyra

news022017 011

Rocport zaprezentował kolumny klasy ultra high-end. Lyra zajmuje miejsce pomiędzy modelem Cygnus a flagowym Arrakisem i jest wyposażona w rozwiązanie, którego amerykańska firma nie stosowała nigdy dotąd.

Obudowa Lyry to nie tylko najbardziej zaawansowana konstrukcja w do- tychczasowej działalności Rockport Technologies, ale też jedno z najbardziej wyrafinowanych rozwiązań tego typu w światowym przemyśle hi-end. Podstawowym materiałem do jej wytworzenia jest aluminium, ale nie jest to zwykła skrzynka z pojedynczych paneli, wzmocnionych tu i ówdzie wkrętami, ale coś w rodzaju kanapki, wykorzystującej sztywność metalu oraz tłumiące właściwości żywic epoksydowych i lepkosprężystych polimerów. Konstrukcja składa się z dwóch kluczowych elementów: modułu zewnętrznego oraz części wewnętrznej, zintegrowanej z panelem przednim (określenie „deska głośnikowa” nijak tutaj nie pasuje). Każdy z komponentów to jednolity odlew aluminiowy, bardzo dokładnie dopasowany do drugiego. Część wewnętrzną wsuwa się do zewnętrznej celem stworzenia jednorodnej skorupy. Dla idealnego kontaktu na krawędzie nanosi się warstwę kleju, która dodatkowo spaja obie części. Wszystkie wzmocnienia, miejsca montażu przetworników i komory akustyczne stanowią integralną część odlewu wewnętrzne- go. Zewnętrzny ma natomiast specjalne usztywniające wręgi, wkomponowane w eliptyczny kształt tej części obu- dowy. Po zespoleniu obu komponentów następuje drugi, a zarazem ostateczny sposób montażu obudowy. Pomiędzy oba aluminiowe odlewy wtłaczana jest firmowa substancja na bazie wspomnianych lepkosprężystych polimerów, której masa wynosi prawie 70 kg.

Po zaschnięciu idealnie łączy ze sobą oba elementy, tworząc nieprawdopodobnie sztywny monolit, charakteryzujący się wyjątkowo wysokim stopniem tłumienia niepożądanych wibracji. Całe rozwiązanie nosi nazwę „Damstif”. Dzięki bezkompromisowej konstrukcji w Lyrze nie występuje efekt ,,dzwonienia” obudowy, więc nie wnosi ona do dźwięku żadnych własnych rezonansów ani podbarwień. Rockport podkreśla, że Lyra charakteryzuje się najniższym poziomem szumów spośród wszystkich produkowanych obecnie zestawów głośnikowych na świecie. W Damstifie nie używa się ani śrub, ani jakichkolwiek innych łączników mechanicznych. Nie dokłada się żadnych elementów obudowy – ścianki górnej czy spodu. Po zaschnięciu polimerów całość staje się konstrukcją jednoelementową, zachowując wszystkie zalety struktury kanapkowej. W produkcji stosuje się pięcioosiowe obrabiarki CNC, pozwalające uzyskać kształt optymalny ze względów akustycznych, wolny od kompromisów wynikających z niedostatków innych technologii. Oprócz zaawansowanych obudów w Lyrze wykorzystano wyrafinowane przetworniki, należące do najnowszej generacji Rockporta.

news022017 012

Membrany średnio- i niskotonowe mają strukturę kanapkową. Zewnętrzna warstwa włókien węglowych jest nasączana firmową mieszaniną żywic epoksydowych, a następnie pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze spajana z warstwą nośną z Rohacellu (pianka strukturalna na bazie polimetakrylimidu). Do napędu używa się magnesów o bardzo niskich zniekształceniach. Rockport deklaruje, że przetwarzane pasmo częstotliwości obejmuje prawie sześć oktaw, a poziom zniekształceń jest niższy niż w niejednym wzmac- niaczu. Lyra to kolumna trzyipółdrożna. Wysokie tony obsługuje 25-mm kopułka berylowa, osadzona w płytkim, łagodnie wyprofilowanym falowodzie z anodowanego aluminium. Zapewnia on odpowiednie charakterystyki kierunkowe i zapobiega łamaniu się fal na ostrych krawędziach. Kopułkę ulokowano symetrycznie pomiędzy dwoma 15-cm stożkami nisko-średniotonowymi.

Pracują równolegle od dołu aż do 500 Hz, po czym jeden jest od góry filtrowany, drugi zaś gra aż do momentu połączenia z twee-terem. W ten sposób bas aż do niskiej średnicy jest reprodukowany przez zdublowaną powierzchnię membran, co zapewnia jego odpowiednie natężenie. Konstruktor uzyskuje w ten sposób równomierne i spójne pasmo od samego dołu. Na taką konfigurację pozwalają mu głośniki o wyjątkowej wytrzy- małości. Najniższy zakres powierzono dwóm „kanapkowym” wooferom o średnicy 25 cm, wyposażonym w 7,5-cm układ napędowy. W porównaniu z Cygnusem objętość komory basowej wzrosła o 20 %, co przekłada się na lepszą głębię i namacalność niskich tonów. Nominalna impedancja Lyry wynosi 4 omy, zaś deklarowana efektywność: 90 dB/2,83 V. Pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale 20 Hz – 30 kHz (-3 dB). Moc wzmacniacza nie powinna być niższa od 30 W. Jako ciekawostkę warto dodać, że wewnętrzne połączenia zrealizowano przewodami Transparent Audio Reference. Lyra ma wymiary 136/36/67 cm (w/s/g), a do jej transportu i ustawiania przyda się ekipa do przeprowadzek – sztuka waży aż 254 kg. Koszt wynajęcia takiej ekipy będzie i tak znikomy w porównaniu z ceną samych kolumn.

 

Rockporty Lyra kosztują w Polsce 699000 zł za parę.

Komentarze  

0 #1 Piotr64 2017-03-13 11:20
Świetne kolumny ciekawe w jakiej technologii były produkowane? Tu, gdzie pracuje produkujemy podobne kolumny (oczywiście innego producenta) na maszynie marki TBI 5-osiowej

Dla zainteresowanych podsyłam filmik: www.youtube.com/.../
Cytować | Zgłoś administratorowi