HFM

artykulyskrot3

McPhono z niespodzianką

news122016 002
W katalogu McIntosha pojawił się przedwzmacniacz korekcyjny. MP100 jest pierwszym tego typu samodzielnym urządzeniem w historii amerykańskiej firmy.

MP100 przystosowano do pracy z wkładkami MM i MC. Wartość obciążenia dla obu typów jest regulowana w sześciu krokach. Wejście MM ma standardową impedancję 47 kΩ, zaś pojemność można dopasować w zakresie 50-400 pF. Wzmocnienie wynosi 40 dB, czułość – 10 mV, a odstęp od szumu – 80 dB. Impedancja wejścia MC jest zmienna w zakresie 25-1000 omów, a pojemność to 470 pF. Wzmocnienie ma jedną wartość: 60 dB (czułość 1 mV). Odstęp od szumu jest równy 78 dB. Dla zachowania wysokiej jakości sygnału do odtwarzania płyt monofonicznych przewidziano tryb mono. Phono McIntosha zostało wyposażone w wyjścia analogowe RCA i XLR, w czym nie ma nic dziwnego.

news122016 003

Ciekawostkę stanowi natomiast obecność trzech wyjść cyfrowych: optycznego, koaksjalnego i USB. Na wszystkich jest dostępny sygnał o maksymalnych parametrach 24 bity/96 kHz. MP100 można więc podłączyć do oferowanego przez McIntosha przedwzmacniacza „cyfrowego”, ale słuchanie winyli po konwersji analogowo-cyfrowej to wyjątkowo mroczna odmiana perwersji. O wiele sensowniejsze wydaje się wykorzystanie wyjścia USB do zgrywania czarnych płyt i ich archiwizacji na twardym dysku. Co prawda, nadal w postaci cyfrowej, ale w jakże szczytnym celu. Nie zawsze przecież słuchamy odświętnie. Czasem po prostu chcemy puścić muzykę w tle, a do tego szkoda zdzierać analogi. Do przegrywania należy wykorzystać odpowiedni program komputerowy. Zapis odbywa się z maksymalnymi parametrami 24 bity/96 kHz. Jeżeli poziom sygnału okaże się zbyt wysoki, MP100 zasygnalizuje to diodą na przedniej ściance. MP100 ma taką samą szerokość obudowy (29,2 cm) co miniwieża MXA70, wzmacniacz słuchawkowy MHA100 i streamer MB50. Jako że we wszystkich elementach powtarzają się charakterystyczne cechy firmowego wzornictwa, łatwo zbudować jednorodny wizualnie system. Przedwzmacniacz będzie oczywiście działał także z pełnowymiarowymi komponentami McIntosha i każdej innej firmy. MP100 jest już dostępny w Polsce.

Dystrybutor ustalił cenę na 9600 zł.