fbpx

HFM

artykulylista3

 

Denon PMA 720AE

19-31 07 2013 DenonPMA-720AE 01Zastanawiałem się, dlaczego kiedyś wzmacniacze Denona z zewnątrz nie powalały mnie wyglądem, a ten, mimo że podobny, jest jakiś taki… elegancki.

Nie to, że miałem uprzedzenia, bo moim pierwszym audiofilskim piecykiem był Denon PMA 860. Używałem go przez kilka lat; nie zepsuł się. Koledzy zazdrościli i grał jak trzeba. Ale te nowe to jakby wyższa półka.


Odpowiedź okazała się prosta – front z aluminium. Pięknie połyskujący, z wyraźnymi śladami szczotek. PMA 720 to wizualnie efektowne urządzenie. Zwłaszcza, jeśli się weźmie pod uwagę jego cenę. Jeśli ktoś się mimo wszystko uprze na wariant czarny, to informuję – jest dostępny.
Przednia ścianka to kwintesencja wzmacniacza stereo. Wygodna obsługa, a jednocześnie sporo funkcji. Gałki są, niestety, plastikowe, ale niech tam. Największa to regulacja głośności; mniejsza – selektor źródeł. Do wyboru jest pięć wejść liniowych, w tym pętla magnetofonowa. Cieszy obecność gniazda phono (MM). To dziś powracający standard.
Do tego mamy odłączaną regulację barwy – source direct. O ile się nie mylę, układ jest wynalazkiem Denona. Dla miłośników „bum, cyk, cyk” – loudness. Jest też wyjście słuchawkowe i balans.
Z tyłu widać w zasadzie powtórkę z Marantza. Dodatkowo jest pre out, do którego można podłączyć aktywny subwoofer (końcówki mocy Denon aktualnie nie oferuje) oraz „rozgałęziacz” w postaci trzech płaskich gniazd. Być może ułatwia życie i pozwala kablom mniej się plątać, ale jeżeli macie wystarczającą ilość gniazdek w listwie albo ścianie, lepiej korzystajcie z tamtych. Trochę smuci kabelek zasilający mocowany na stałe. Naprawdę, Denon i NAD mogliby zainwestować w trójbolcowe gniazdo.
Wewnątrz widać dość skomplikowany układ z przyzwoitym zasilaniem.

Za to w katalogu można znaleźć kilka perełek: „obwody High Current Single Push Pull”, „główny transformator z osobnymi zasilaczami” (odczepy?), „odłączany mikroprocesor” (po co?), „odporna na wibracje konstrukcja Direct Mechanical Ground Construction”. Ale najbardziej spodobało mi się „strojenie dźwięku dostosowane do gustu europejskiego”.

 

 

19-31 07 2013 DenonPMA-720AE 02     19-31 07 2013 DenonPMA-720AE 03     19-31 07 2013 DenonPMA-720AE 04

Brzmienie
„Europejski gust” pozostaje dobry. W audiofilskim „plumkaniu”, ECM-owskich pejzażach czy kameralistyce Denon gra ciepło, romantycznie i czysto. Trochę „lampowato”, ale z pokreśloną górą, co poprawia wrażenie przejrzystości. Potwierdzają to popowe ballady, w których odnajdujemy trochę spokoju i lekkie dogrzanie średnicy. Wychodzi to na dobre wokalom i instrumentom akustycznym.
Od czasu do czasu zdarza się jednak coś dziwnego w zakresie basu. Jakiś dźwięk poruszy lekko powietrzem, wzbudzi zaciekawienie. To przedsmak tego, co się może zdarzyć, kiedy pozwolimy Denonowi się rozpędzić. Wystarczy włożyć do szuflady płytę z mocniejszym repertuarem i zdecydowanym ruchem przekręcić gałkę w prawo. Efekt przypomina mocniejsze naciśnięcie pedału gazu w sportowym wozie. Doktor Jekyll przeistacza się w Mr Hyde’a, a kolumny dostają mocnego kopa w cewki. Pojawia się ściana dźwięku; ciężka jak czołg, ale też w swej masywności niepozbawiona wdzięku. Przejrzystość pozostaje co najmniej dobra, a przestrzeń nie ulega spłaszczeniu.
Denon zachowuje się, jakby miał na pokładzie uczciwe 100 watów. Ta potęga i energia są wręcz stworzone do koncertów rockowych.
Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniej podbudowy basowej. W tym względzie Denon też się nie pieści. Pompuje decybele niczym tłok, schodzi nisko i nie traci kontroli. Oczywiście, można lepiej ucinać wybrzmienia i atakować szybciej, ale wiele osób wybierze potęgę, bo tego się po prostu dobrze słucha.

Reklama

Konkluzja
Denon to drapieżny i silny jak niedźwiedź wzmacniacz rockowy. Być może jego pasmo przenoszenia nie jest płaską linią, a niektórzy znajdą w dźwięku nawet lekkie skonturowanie. Ale co z tego, skoro łączy się to z radością grania? Na Denonie można słuchać kameralistyki wokalnej, ale w moim odczuciu to marnowanie jego potencjału. W każdej sekundzie ten wzmacniacz prosi: daj czadu!

19-31 07 2013 DenonPMA-720AE T

Autor: Maciej Stryjecki
Źródło: HFiM 07-08/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF

Komentarze  

+1 #11 mieszek2 2020-07-09 11:18
u mnie gra z STX FX-300 i moim zdaniem wymiata
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #12 Maksikaz 2020-11-17 10:53
Pięknie współpracuje z Deli Zensor 3
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #13 Mariusz.B 2020-12-07 13:55
Witam. A co myślicie o podpięciu pod pma 720 ae kolumn Teufel Ultima 40 lub Teufel Theater 500s? Ogólnie co polecacie półkowego lub podłogowego pod ten wzmacniacz tak do 2000-2200zł, obecnie jadę na STX-ach i w moim odczuciu trochę obcina tony wysokie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #14 Gregor7 2021-01-04 13:12
Mam tego Denona pma 720 AE od roku. Współpracuje z kolumnami Braun Ls100 i jestem z tego zestawu zadowolony. Wyciąga ładnie bas. Po wciśnięciu loudness wyciska to co potrzeba. Polecam dla początkujących znawców muzyki. Dużo napewno zależy od głośników z którymi współpracuje. Minusem jest pilot którego trzeba bezpośrednio kierowacna wzmaka
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #15 Piotr P. 2021-01-23 20:04
Używam tego wzmacniacza od +/- 5 lat w zestawie z DCD-720AE i DNP-730AE. Początkowo z kolumnami B&W DM602, wkrótce potem zamienionymi na Monitor Audio Bronze 6 połączonymi ze wzmacniaczem solidnymi kablami Dali. No i w tej konfiguracji można naprawdę Denona docenić. Słucham z włączonym "source direct", czyli bez korekcji i bez "loudness". Tak ładnie, jak w teście wrażeń opisać nie potrafię. Po prostu jest dobrze! Dźwięk czysty, szczegółowy, szczególnie można to wychwycić przy muzyce jazzowej - lekkie muśnięcie talerza perkusji miotełką i to słychać! Przy rock'u czuć moc, a jednocześnie nawet przy głośnym odsłuchu wydobywany dźwięk nie męczy. Podczas zakupu sprawdzałem jeszcze zestawienie z kolumnami Dali Zsensor 7 - grały też bardzo, bardzo dobrze, jednak nieco inaczej niż Monitor Audio, które finalnie jakoś lepiej mi odpowiadały.
Cytować | Zgłoś administratorowi