Katalog Naima dzieli się z grubsza na dwie grupy. Dla tradycjonalistów przewidziano klasyczne urządzenia z podświetlanymi na zielono przyciskami, będącymi znakiem rozpoznawczym producenta z Salisbury. Ekstrawagancką stronę Naima reprezentuje seria Uniti.
Pod względem wizualnym Uniti w niczym nie przypomina konserwatywnego Naima. W jej skład wchodzi kilka modeli skierowanych do entuzjastów muzyki zdematerializowanej. Większość z nich to systemy all-in-one o różnym stopniu integracji, choć nie zabrakło również serwera. Dostarczony do testu Atom Headphone Edition to preamp i wzmacniacz słuchawkowy z wbudowanym streamerem.
Vincent KHV-200
- Kategoria: Wzmacniacze słuchawkowe
Specjalnością Vincenta są wzmacniacze hybrydowe, a ich znakiem rozpoznawczym – podświetlane lampy preampu, zalotnie zerkające przez okrągłe okienka.
Do znanych i lubianych piecyków stereo dołącza właśnie hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy KHV-200. Choć liczba w symbolu nie oznacza mocy na kanał, to i tak nie należy on do ułomków.
Sennheiser HDV 820
- Kategoria: Wzmacniacze słuchawkowe
Sądząc po liczbie premier, w Sennheiserze pracują już na trzy zmiany. Tylko w tym roku niemiecki specjalista zaprezentował nowe flagowe słuchawki zamknięte, przenośne bezprzewodowe oraz prototypowy soundbar. Nieco wcześniej katalog wzbogacił się zaś o następcę legendarnych HD 600 oraz to, co dziś interesuje nas najbardziej – pudełko, które to wszystko napędzi.
Kiedy wzmacniacz HDV 820 ujrzał światło dzienne, lamentowano, że jedyny słuszny kolor (według teorii Henry’ego Forda) nijak nie pasuje do mieniących się na srebrno HD 800 – jeszcze do niedawna najwyższego modelu w ofercie firmy. Dopiero kiedy z czeluści firmowej kazamaty wyłoniły się zamknięte HD 820, wszyscy zrozumieli – najnowszy wzmacniacz słuchawkowy ma być idealnym partnerem topowych słuchawek Sennheisera. Także pod względem wizualnym.
Czarne duo faktycznie wygląda imponująco, ale pokrewieństwa ze swoimi poprzednikami się nie wyprze. O tym, że podobieństwo zewnętrzne bywa złudne, pisaliśmy już przy okazji testu HD 820. A jak jest ze wzmacniaczem?
McIntosh MHA150
- Kategoria: Wzmacniacze słuchawkowe
Scena w salonie ze sprzętem hi-end. Dwóch mężczyzn się rozgląda.
– Patrz, to nowy McIntosh MHA150.
– Aha, wygląda jak integra w formacie midi.
– No coś ty, to przecież wzmacniacz słuchawkowy!
– Tak? To popatrz z tyłu. Ma zaciski głośnikowe i pół tuzina wejść!
– Faktycznie! Do tego jakieś cyfrowe…
– Warto go sprawdzić. Weźmy go na odsłuch!
Soul Note SD300
- Kategoria: Wzmacniacze słuchawkowe
Japońska marka Soul Note pojawiła się w Polsce zaledwie trzy lata temu, jednak jej początki sięgają 2004 roku. O tym, jak powstawała, można przeczytać w „Hi-Fi i Muzyce” 2/2015, nie będę więc niepotrzebnie zabierał miejsca na łamach.
Obecnie w katalogu Soul Note znajdziemy siedem urządzeń: dwa odtwarzacze CD, trzy wzmacniacze zintegrowane, przetwornik cyfrowo-analogowy oraz testowany wzmacniacz słuchawkowy SD300. Firma mieści się w Kraju Kwitnącej Wiśni i tam też produkuje większość urządzeń. Podkreśla to ich elitarny charakter.
Za firmowymi projektami stoi zespół inżynierów pod światłym przewodnictwem pana Kato. Wszyscy pracownicy bezpośrednio zaangażowani w prace konstrukcyjne są aktywnymi muzykami, co już na starcie definiuje filozofię brzmienia urządzeń Soul Note. Pan Kato w jednym z wywiadów mówi o niej w ten sposób: „wielu inżynierów i projektantów audio polega głównie na pomiarach przy pomocy oscyloskopu. Zaciemniają one jednak obraz tego, o co chodzi w prawdziwej jakości dźwięku. W odróżnieniu od nich, wraz z moim zespołem, polegamy przede wszystkim na własnym słuchu”.
Szach i mat, kreskomaniacy.
Więcej artykułów…
- Arcam rHead
- Audio-gd Master 11
- Unison Research SH
- Auralic Taurus MKII - Nagroda roku 2016
- Burson Conductor Virtuoso
- Auralic Taurus MKII
- Divaldi AMP01
- Vincent KHV-111 Mk II
- White Bird Amplification Virtus ORT
- White Bird Amplification Virtus 300B
- Cary Audio HH-1
- Burson Audio HA-160D
- Bryston BHA-1
- Musical Fidelity M1 HPA
- Vincent KHV-111
- Pro-Ject Head Box SE II
- Musical Fidelity X-Can V8P
- Beyerdynamic A1
- Grado RA1