HFM

artykulylista3

 

McIntosh MHA150

032 037 HIFI 04 2018 001
Scena w salonie ze sprzętem hi-end. Dwóch mężczyzn się rozgląda.
– Patrz, to nowy McIntosh MHA150.
– Aha, wygląda jak integra w formacie midi.
– No coś ty, to przecież wzmacniacz słuchawkowy!
– Tak? To popatrz z tyłu. Ma zaciski głośnikowe i pół tuzina wejść!
– Faktycznie! Do tego jakieś cyfrowe…
– Warto go sprawdzić. Weźmy go na odsłuch!

Soul Note SD300

34 39 HIFI 09 2017 001Japońska marka Soul Note pojawiła się w Polsce zaledwie trzy lata temu, jednak jej początki sięgają 2004 roku. O tym, jak powstawała, można przeczytać w „Hi-Fi i Muzyce” 2/2015, nie będę więc niepotrzebnie zabierał miejsca na łamach.

Obecnie w katalogu Soul Note znajdziemy siedem urządzeń: dwa odtwarzacze CD, trzy wzmacniacze zintegrowane, przetwornik cyfrowo-analogowy oraz testowany wzmacniacz słuchawkowy SD300. Firma mieści się w Kraju Kwitnącej Wiśni i tam też produkuje większość urządzeń. Podkreśla to ich elitarny charakter.
Za firmowymi projektami stoi zespół inżynierów pod światłym przewodnictwem pana Kato. Wszyscy pracownicy bezpośrednio zaangażowani w prace konstrukcyjne są aktywnymi muzykami, co już na starcie definiuje filozofię brzmienia urządzeń Soul Note. Pan Kato w jednym z wywiadów mówi o niej w ten sposób: „wielu inżynierów i projektantów audio polega głównie na pomiarach przy pomocy oscyloskopu. Zaciemniają one jednak obraz tego, o co chodzi w prawdziwej jakości dźwięku. W odróżnieniu od nich, wraz z moim zespołem, polegamy przede wszystkim na własnym słuchu”.
Szach i mat, kreskomaniacy.

Arcam rHead

36 41 Hifi 07 2017 001

Arcam to jeden z najbardziej zasłużonych producentów hi-fi w Wielkiej Brytanii. Założony ponad 40 lat temu przez Johna Dawsona, w początkach działalności koncentrował się na wzmacniaczach. Z czasem wzbogacił ofertę o źródła analogowe i cyfrowe oraz komponenty AV.

Obecnie w katalogu Arcama znajdziemy ponad 30 urządzeń, podzielonych na trzy linie: FMJ, Solo oraz rSeries. Anglicy zawsze byli na bieżąco z najnowszymi technologiami, dlatego mogło dziwić, że w ofercie brakuje wzmacniacza słuchawkowego z prawdziwego zdarzenia. Wprawdzie w swoich integrach montowali moduły słuchawkowe, ale cieszące się obecnie ogromną popularnością nauszniki aż się prosiły o osobne urządzenie.

Audio-gd Master 11

4651062016 004
Firmę Audio-gd założył He Quinghua, znany w środowisku hi-fi po prostu jako Kingwa. Ten uzdolniony Chińczyk wywodzi się ze świata DIY. Rozgłos zyskał po zajęciu pierwszego miejsca w konkursie konstruktorów, organizowanym przez National Semiconductor. Nie ma to jak dobry start.

Audio-gd najszybciej zdobyło popularność wśród entuzjastów wysokiej klasy słuchawek. Zbalansowany przedwzmacniacz Phoenix stanowił swego czasu jedno z nielicznych i przy¬¬stępnych cenowo urządzeń, które potrafiło okiełznać wyjątkowo problematyczne i wymagające wobec towarzyszącej elektroniki Sennheisery HD 800. Dalej było już z górki. 

 


 

Unison Research SH

4851042016 002
Unison Research powstał w 1987 roku. Od początku głównym konstruktorem jest Giovanni Maria Sacchetti. Urodzony w 1945 roku, pasję do muzyki odziedziczył po ojcu pianiście. Studiował elektronikę. Przez ćwierć wieku uczył, a równocześnie budował wzmacniacze lampowe.

Pierwszym modelem Sacchettiego był Triode 20. Następny, Simply Two, wyraźnie zaznaczył obecność włoskiej manufaktury na audiofilskiej mapie Europy. Później poszło już z górki. Pojawiły się kolejne modele, w tym ponadczasowe konstrukcje, jak Absolute 845. Wszystkie dawały jasno do zrozumienia, że Włosi wiedzą, co robią.
Pomimo faktu, że Unison Research pozostaje wierny tradycyjnej technice lampowej, uważnie obserwuje współczesne trendy. Dobrym przykładem jest wzmacniacz słuchawkowy/DAC SH.