HFM

artykulylista3

 

Sennheiser HDV 820

046 049 Hifi 11 2018 007
Sądząc po liczbie premier, w Sennheiserze pracują już na trzy zmiany. Tylko w tym roku niemiecki specjalista zaprezentował nowe flagowe słuchawki zamknięte, przenośne bezprzewodowe oraz prototypowy soundbar. Nieco wcześniej katalog wzbogacił się zaś o następcę legendarnych HD 600 oraz to, co dziś interesuje nas najbardziej – pudełko, które to wszystko napędzi.

Kiedy wzmacniacz HDV 820 ujrzał światło dzienne, lamentowano, że jedyny słuszny kolor (według teorii Henry’ego Forda) nijak nie pasuje do mieniących się na srebrno HD 800 – jeszcze do niedawna najwyższego modelu w ofercie firmy. Dopiero kiedy z czeluści firmowej kazamaty wyłoniły się zamknięte HD 820, wszyscy zrozumieli – najnowszy wzmacniacz słuchawkowy ma być idealnym partnerem topowych słuchawek Sennheisera. Także pod względem wizualnym.
Czarne duo faktycznie wygląda imponująco, ale pokrewieństwa ze swoimi poprzednikami się nie wyprze. O tym, że podobieństwo zewnętrzne bywa złudne, pisaliśmy już przy okazji testu HD 820. A jak jest ze wzmacniaczem?

McIntosh MHA150

032 037 HIFI 04 2018 001
Scena w salonie ze sprzętem hi-end. Dwóch mężczyzn się rozgląda.
– Patrz, to nowy McIntosh MHA150.
– Aha, wygląda jak integra w formacie midi.
– No coś ty, to przecież wzmacniacz słuchawkowy!
– Tak? To popatrz z tyłu. Ma zaciski głośnikowe i pół tuzina wejść!
– Faktycznie! Do tego jakieś cyfrowe…
– Warto go sprawdzić. Weźmy go na odsłuch!

Soul Note SD300

34 39 HIFI 09 2017 001Japońska marka Soul Note pojawiła się w Polsce zaledwie trzy lata temu, jednak jej początki sięgają 2004 roku. O tym, jak powstawała, można przeczytać w „Hi-Fi i Muzyce” 2/2015, nie będę więc niepotrzebnie zabierał miejsca na łamach.

Obecnie w katalogu Soul Note znajdziemy siedem urządzeń: dwa odtwarzacze CD, trzy wzmacniacze zintegrowane, przetwornik cyfrowo-analogowy oraz testowany wzmacniacz słuchawkowy SD300. Firma mieści się w Kraju Kwitnącej Wiśni i tam też produkuje większość urządzeń. Podkreśla to ich elitarny charakter.
Za firmowymi projektami stoi zespół inżynierów pod światłym przewodnictwem pana Kato. Wszyscy pracownicy bezpośrednio zaangażowani w prace konstrukcyjne są aktywnymi muzykami, co już na starcie definiuje filozofię brzmienia urządzeń Soul Note. Pan Kato w jednym z wywiadów mówi o niej w ten sposób: „wielu inżynierów i projektantów audio polega głównie na pomiarach przy pomocy oscyloskopu. Zaciemniają one jednak obraz tego, o co chodzi w prawdziwej jakości dźwięku. W odróżnieniu od nich, wraz z moim zespołem, polegamy przede wszystkim na własnym słuchu”.
Szach i mat, kreskomaniacy.

Arcam rHead

36 41 Hifi 07 2017 001

Arcam to jeden z najbardziej zasłużonych producentów hi-fi w Wielkiej Brytanii. Założony ponad 40 lat temu przez Johna Dawsona, w początkach działalności koncentrował się na wzmacniaczach. Z czasem wzbogacił ofertę o źródła analogowe i cyfrowe oraz komponenty AV.

Obecnie w katalogu Arcama znajdziemy ponad 30 urządzeń, podzielonych na trzy linie: FMJ, Solo oraz rSeries. Anglicy zawsze byli na bieżąco z najnowszymi technologiami, dlatego mogło dziwić, że w ofercie brakuje wzmacniacza słuchawkowego z prawdziwego zdarzenia. Wprawdzie w swoich integrach montowali moduły słuchawkowe, ale cieszące się obecnie ogromną popularnością nauszniki aż się prosiły o osobne urządzenie.

Audio-gd Master 11

4651062016 004
Firmę Audio-gd założył He Quinghua, znany w środowisku hi-fi po prostu jako Kingwa. Ten uzdolniony Chińczyk wywodzi się ze świata DIY. Rozgłos zyskał po zajęciu pierwszego miejsca w konkursie konstruktorów, organizowanym przez National Semiconductor. Nie ma to jak dobry start.

Audio-gd najszybciej zdobyło popularność wśród entuzjastów wysokiej klasy słuchawek. Zbalansowany przedwzmacniacz Phoenix stanowił swego czasu jedno z nielicznych i przy¬¬stępnych cenowo urządzeń, które potrafiło okiełznać wyjątkowo problematyczne i wymagające wobec towarzyszącej elektroniki Sennheisery HD 800. Dalej było już z górki.