fbpx

HFM

artykulylista3

 

Bluesound Powernode 2i

022 025 Hifi 6 2020 006
Świat hi-fi zaludniają obecnie dwie grupy audiofilów. Z jednej strony mamy miłośników techniki analogowej i urządzeń vintage. Z drugiej – użytkowników streamingu, traktujących fizyczne nośniki muzyki na równi z dinozaurami. W odróżnieniu od wielu zantagonizowanych plemion zaludniających Błękitną Planetę, obie grupy melomanów współegzystują w atmosferze wzajemnego szacunku, choć nie zawsze zrozumienia.

Pokojowe współistnienie odbywa się nie bez aktywnego udziału producentów sprzętu grającego, starających się łączyć ogień z wodą. Nie należą bowiem do rzadkości lampowe wzmacniacze z wbudowanymi przetwornikami c/a czy, o zgrozo, gramofony z wyjściem USB. Zaskakujące jest to, że istotny wpływ na integrację obu światów – analogowego i cyfrowego – mają ludzie, którzy przez ostatnie 50 lat kojarzyli się z purystycznym stereo. Mowa o inżynierach z New Acoustic Dimension.

Parasound P 6/A 21+

048 055 Hifi 4 5 2020 0011Na przełomie 2018 i 2019 roku w bogatej ofercie Parasounda pojawiło się sporo nowych pozycji, a kilka znanych wcześniej modeli przeszło face lifting. Najpierw ulepszono stereofoniczne końcówki mocy, które w symbolu zyskały plus: A 21+ i A 23+ oraz pięciokanałową A 52+.

Nowe modele firmy z San Francisco to testowana już na naszych łamach integra HINT 6, przedwzmacniacz z konwerterem c/a P 6, a z niższej półki – preamp korekcyjny Zphono XRM, integra NewClassic 200 i preamp z konwerterem c/a NewClassic 200 Pre. Plus zyskał także słynny przedwzmacniacz gramofonowy Johna Curla JC 3. Dla audiofilów na dorobku przygotowano jego skromniejszą wersję – JC 3 Jr. Na szczycie listy nowości wylądowała zaś świeżutka końcówka mocy JC 5, która przez moment była flagową w ofercie Parasounda, bo monobloki JC 1 z niej zniknęły. Ale właśnie pojawiła się usprawniona wersja sztandarowej konstrukcji Johna Curla. Na stronie amerykańskiej wytwórni są już dostępne jeszcze mocniejsze, jeszcze bardziej wyrafinowane monobloki JC 1+. Mam nadzieję, że i one trafią wkrótce do testu.

Bladelius Tyr III

042 047 Hifi 4 5 2020 0009Mike Bladelius należy do najbardziej znanych konstruktorów w branży hi-fi. Ma udokumentowany dorobek i „szacunek na mieście”. Warto go krótko przedstawić, ale – na szczęście – nie musi to polegać na opowiadaniu o miłości do muzyki, samozaparciu i natchnieniu duchem Wielkiego Decybela. Wystarczy krótkie CV.

Accuphase E-480

042 049 Hifi 03 2020 0011
Zawsze, kiedy przystępuję do testu Accuphase’a, zastanawiam się, czy tym razem zdołam znaleźć choćby niewielką rysę w jego brzmieniu. Jak dotąd mi się to nie udało.

Katalog Accuphase’a jest bogaty, ale zmienia się w umiarkowanym tempie. Japoński producent nie zwykł wprowadzać urządzeń, które po roku zastępowałby innym modelem. Ale skoro pełny spis obecnie produkowanego sprzętu składa się z 28 pozycji, to siłą rzeczy firma ogłasza co roku kilka premier.
Aktualną ofertę wzmacniaczy zintegrowanych tworzy pięć modeli. Testowany E-480 znajduje się pośrodku stawki, będąc zarazem najwyższą konstrukcją w klasie AB. Powyżej znajdują się dwie droższe integry – E-650 i E-800 – pracujące w klasie A.

Parasound NewClassic 200 Integrated

028 033 Hifi 03 2020 00111
Zintegrowane wzmacniacze z przetwornikiem cyfrowo-analogowym to już nie moda, ale codzienność. Coraz więcej funkcji i dodatków ląduje w coraz mniejszych i oszczędniejszych energetycznie pudełkach.


Z jednej strony, cieszymy się wszechstronnością urządzeń; z drugiej – ich obsługa staje się skomplikowana, choć nie musi tak być, o ile konstruktor postawi się w pozycji użytkownika. Jeżeli istnieje coś takiego, jak „wzmacniacz przyszłości”, to z pewnością przypomina Parasounda NewClassic 200 Integrated.

Emotiva TA-100

014 017 Emotiva5
Starszym panom amplituner stereo kojarzy się z Amatorem, Zodiakiem i innymi produktami przemysłu elektronicznego PRL. Tymczasem obecnie to popularne urządzenie, kupowane równie chętnie, jak wzmacniacz zintegrowany.

A może nawet chętniej? Po nasyceniu rynku kinem domowym ludzie się zorientowali, że w „normalnym domu” amplituner AV ze stadem głośników to sprzęt kłopotliwy i tak naprawdę niepotrzebny. Gdzie to wszystko postawić, żeby się nie potykać o kable i skrzynki? Natomiast przetworniki i inne atrakcje jak najbardziej się przydają. Jako że dwie kolumny w zupełności wystarczą – a przeważnie też lepiej grają – amplituner stereo wrócił w wielkim stylu. Tym razem wyposażony w nowoczesne gadżety, umożliwiające słuchanie muzyki z plików.