HFM

artykulylista3

 

JBL L75ms

016 021 Hifi 10 2022 001Od kilku lat część oferty JBL-a wyraźnie skręciła w stronę stylistyki retro. Do oldskulowych monitorów z serii Classic dołączył niedawno zintegrowany system stereo L75ms.

Choć nowy JBL na pierwszy rzut oka kojarzy się z głośnikiem centralnym do kina domowego, to mamy do czynienia z kompletnym i samowystarczalnym systemem stereo. Ale zaraz, „jamnik” za 7000 złotych?!
Trzy dekady temu cennym atrybutem szanującego się nastolatka był dwukasetowy radiomagnetofon stereo, popularnie zwany „jamnikiem”. Był długi, czarny i plastikowy, a marki takie jak Panasonix czy Thompsonix do dziś wywołują porozumiewawcze mrugnięcia okiem. Najbardziej zaawansowane modele wydawały z siebie odgłosy, które można było nawet uznać za muzykę, chociaż jakością dźwięku nikt się wtedy specjalnie nie przejmował.

Czytaj więcej...

Leak CDT/Stereo 130

014 023 Hifi 10 2021 001W 1969 roku na ekrany kin wszedł „Hibernatus” z Louisem de Funèsem. Opowiada o tym, jak tytułowy bohater – Paul Fournier – w 1905 roku ulega wypadkowi i, uznany za zaginionego, spędza w lodzie 65 lat.

Po odmrożeniu, z obawy przed szokiem związanym ze zmianami cywilizacyjnymi, lekarze postanawiają odtworzyć w jego otoczeniu identyczne warunki, jakie panowały przed laty i utrzymać go w przekonaniu, że wciąż żyje w 1905 roku. W finale oczywiście cały misterny plan się sypie. Fournier przechodzi przyspieszoną lekcję historii, a mimo to bez problemów odnajduje się we współczesności.

Czytaj więcej...

Acoustic Energy AE520

042 047 Hifi 09 2021 012

Uwielbiam stereotypy, bo nie mają większego sensu. Na każdy przykład je potwierdzający można przytoczyć taki, który im zaprzeczy. Audiofilskie stereotypy narodowe uwielbiam szczególnie. Choćby ten, że amerykańskie firmy produkują z rozmachem: ich wzmacniacze są mocne, a kolumny duże. Czyżby w Europie nie powstawał sprzęt do większych pomieszczeń? Aby to sprawdzić wystawimy dziś zawodnika z Anglii – Acoustic Energy AE520.


Czytaj więcej...

Cambridge Audio Evo 75

036 041 Hifi 09 2021 009
Brytyjczycy nigdy nie przepadali za rewolucjami. W czasach gwałtownych wstrząsów wybierali na ogół święty spokój oraz ukochaną „splendid isolation”. W branży hi-fi też długo uchodzili za konserwatystów, a jednak w tym przypadku nastąpiła radykalna zmiana. Trzonem tak zwanej „rewolucji cyfrowej” są dziś właśnie firmy brytyjskie i to, jak na ironię, te uchodzące za najbardziej zachowawcze.

Rewolucja dokonała się w dwóch odsłonach: najpierw za sprawą plików, które całkowicie zmieniły audiofilski świat i pozwoliły nam słuchać muzyki wysokiej jakości również za pośrednictwem sprzętu przenośnego. Później dzięki streamingowi, który całkowicie uwolnił nas nie tylko od nośników fizycznych, ale nawet od konieczności posiadania jakiegokolwiek serwera, dysku czy pamięci. Teraz audiofilską strawę możemy pobierać w dowolnych ilościach „z powietrza”, a jedynym warunkiem jej przyzwoitego i wygodnego odtwarzania jest odpowiedni, skrojony na rewolucyjną miarę sprzęt.

Czytaj więcej...

Rotel CD11 Tribute/A11 Tribute

010 015 Hifi 001Korzenie Rotela sięgają wczesnych lat 50. XX wieku, kiedy jeszcze pod nazwą Roland firma zajmowała się dystrybucją amerykańskich telewizorów Sylvania.

W 1961 roku przeprowadzono reorganizację, w wyniku której nazwę zmieniono na Rotel. Wtedy też rozpoczęto projektowanie i montaż urządzeń  elektronicznych w systemie OEM, która to działalność wkrótce stała się głównym źródłem dochodu japońskiej wytwórni.

Czytaj więcej...

Denon PMA- 600NE/ /DCD- 600NE - Wyróżnienie roku 2021

011 059 Nagrody roku 2021 Strona 40 Obraz 0001

 

 

Według różnych „znawców tematu” i niedzielnych konstruktorów, krążących w kuluarach branżowych imprez, nie da się zbudować nowoczesnego i jednocześnie dobrze brzmiącego zestawu stereo, kosztującego mniej niż tysiąc euro. Nie da się i już.

Czytaj więcej...