HFM

artykulylista3

 

Denon DNP-720AE

15-33 04 2013 DenonDNP-F720AE 01Poza opisanym wcześniej DNP-F109, w katalogu Denona znajdziemy jeszcze tylko jeden streamer. DNP-720AE ma oferować wszystkie przydatne funkcje, a przy tym pasować do większości wzmacniaczy i amplitunerów japońskiej marki.

Spodziewalibyśmy się, że jeśli duży producent skonstruuje odtwarzacz sieciowy z Wi-Fi, AirPlay, gniazdem USB i aplikacją na smartfony, to będzie on drogi.

Nie można przecież zaoferować gniota posiadaczom systemów za kilkanaście tysięcy złotych. Należący do tego samego koncernu Marantz oferuje streamer NA7004 za 2695 zł. Tymczasem DNP-720AE kosztuje tylko 1995 zł. Brzmi kusząco, zatem trzeba sprawdzić, czy czegoś mu brakuje.

Budowa
Zanim zabrałem się za dużego Denona, przerobiłem mniejsze klocki (DNP-F109 i NP-30). Widząc pełnowymiarowy karton, dźwignąłem go, spodziewając się znacznej masy, ale okazał się tak lekki, że pomyślałem, że redakcyjny fotograf zapomniał spakować urządzenie do środka. Myliłem się – po prostu waga odtwarzacza jest tak mała, że kiedy stanął na granitowym stoliku, mogłem go podnieść jedną ręką. Konieczne będzie jego zabezpieczanie na czas podłączania kabli.
Ciekawostką jest dołączona do kompletu antena AM. Ostatnio widziałem takie cudo przy okazji testowania tanich zestawów mikro. Najwyraźniej ktoś stwierdził, że skoro streamer ma pełnić również funkcję tunera, należy zaoferować wszystko, co miały starsze odbiorniki. Nas jednak bardziej interesuje obecność dokręcanej anteny Wi-Fi.

Z wyposażenia tylnej ścianki zostało jeszcze gniazdo RJ-45 dla sieci przewodowej, analogowe wyjście RCA, cyfrowe optyczne i gniazdo zasilające typu euro (ósemka).
Z przodu – duży przełącznik trybu czuwania, wyświetlacz, przycisk wyboru źródła dźwięku, okrągła grupa guzików do nawigacji oraz gniazdo USB typu A do podłączenia zewnętrznej pamięci lub iPoda.
Procedura uruchamiania jest standardowa. Jeśli wybierzemy połączenie z siecią bezprzewodową, lepiej się zaopatrzyć w pilot, ponieważ wpisywanie hasła sieci jest nieco irytujące. Spodziewając się, że dalej pójdzie już z górki, uruchomiłem aplikację Denon Remote na Nexusie 7, którą zainstalowałem już w trakcie testu mniejszego Denona. Spodziewałem się, że szybko wykryje streamer i pozwoli wygodnie go obsługiwać, ale to by było za proste. DNP-720AE podłączony do sieci bezprzewodowo nie wykrywał firmowej aplikacji.
Z pozostałych funkcji warto wspomnieć o obsłudze AirPlaya i dwóch serwisów muzycznych – Napstera i Last.fm z zastrzeżeniem, że odpalimy je tylko z Niemiec lub Wielkiej Brytanii. Lista formatów obsługiwanych w trybie streamera obejmuje MP3, WMA, AAC, FLAC i WAV, przy czym najlepszą jakość mamy uzyskać z plików FLAC o parametrach 24 bity/96 kHz. Takich samych plików można słuchać z pamięci podłączonej do USB na przedniej ściance.

 

15-33 04 2013 DenonDNP-F720AE 03     15-33 04 2013 DenonDNP-F720AE 04

Brzmienie
DNP-720AE prezentuje dźwięk dojrzalszy niż mniejszy model Denona. Nadal jednak można się tu doszukać elementów firmowego charakteru. Odtwarzacz serwuje bas z dużą pewnością, ale nawet niskie pomruki wiedzą, kiedy mają wygasnąć. Jest w tym dźwięku głębia, mięcho i organiczne wypełnienie, którego trudno nie lubić. Można się nim znudzić lub nawet przejeść, jeśli sprzęt nie potrafi opanować niskich tonów, ale Denon daje sobie z tym radę. Wyłapuje granicę, która oddziela przyjemny masaż brzucha od monotonnego buczenia. Dodatkowym elementem nadającym brzmieniu charakter jest delikatnie ocieplona barwa. Kiedy w tańszym modelu było ją słychać głównie w średnicy, tutaj ów przyjemny nalot udziela się wszystkim zakresom pasma. Bas ma przyjemną barwę, a wysokie tony są perliste i eleganckie. Udało im się zachować przejrzystość, ale ilość informacji to jedno, a sposób przekazania to coś zupełnie innego. DNP-720AE potrafi ukazać złożoność muzyki bez napastliwego atakowania uszu.
Jakby tego było mało, Denon zaprezentował ciekawą przestrzeń – szeroką, pełną powietrza, z wyraźną gradacją planów w głąb. Tak dobrze słuchało mi się muzyki, że wkrótce zapomniałem, iż DNP-720AE jest przedmiotem testu i powinienem wyszukać również jakieś minusy.
Hm... Może bas mógłby być odrobinę szybszy. Gdyby jednak ktoś powiedział, że można go przyspieszyć, ale kosztem wypełnienia, nie zgodziłbym się. Pozostałe minusy dotyczą funkcjonalności – mówię o problemie z aplikacją i kablu zasilającym zapożyczonym z kuchennego radyjka. Ale nawet to można przeboleć, bo kilka firm produkuje dobre sieciówki tego typu.

Reklama

Konkluzja
Przez tych kilka dni Denon grał tak dobrze, że na zakończenie mogę powiedzieć tylko jedno: polecam.

15-33 04 2013 DenonDNP-F720AE T

Autor: Tomasz Karasiński
Źródło: HFiM 04/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF