fbpx

HFM

artykulylista3

 

Graham Audio LS5/9f

054 059 Hifi 7 8 2020 010
Surowy wygląd Grahamów LS 5/9f wynika z przeznaczenia kolumn, a raczej ich pierwowzoru – monitora LS 5/9. Zaprojektowano go dla potrzeb BBC w roku 1983 i miał służyć wyłącznie do pracy. Nikt nie zwracał uwagi na linię, proporcje ani urodę. Miał spełniać swoje zadanie i tyle dywagacji na temat estetyki.

Brytyjski koncern medialny już wcześniej wyznaczał standardy jakości brzmienia. Jego rejestracje, transmisje oraz programy uznawano za wzorcowe. Pomagało w tym wyposażenie studiów, którego BBC nie pozostawiało przypadkowi. Owszem, część sprzętu była po prostu kupowana od producentów elektroniki, ale większość powstawała na zamówienie. W przypadku monitorów wyglądało to tak: inżynierowie BBC opracowywali zestawy od początku do końca, a potem sprzedawali licencję firmie, która miała je wyprodukować ściśle według wytycznych. A potem utrzymać powtarzalność – licencja była systematycznie odnawiana.

Legacy Expression

048 053 Hifi 7 8 2020 010Exspression to najmniejsze kolumny wolnostojące w katalogu amerykańskiej firmy Legacy. Każdy kolejny model rośnie jak na drożdżach. Skrzynie są coraz bardziej przytłaczające, głośniki przypominają talerze do pizzy, nie mówiąc o tym, że mnożą się jak króliki. Gigantomania? Niewykluczone, ale jeżeli się przekłada na ogromny, zdrowy dźwięk, to wypada zamknąć usta i otworzyć uszy, żeby fale akustyczne dotarły tam, gdzie trzeba.

JBL 4306

036 041 Hifi 7 8 2020 002

Firma Jamesa Bollougha Lansinga powstała zaraz po II wojnie światowej, a obecnie jest najbardziej rozpoznawalnym producentem kolumn na świecie. Zna ją niemal każdy, choć kojarzyć się będzie różnie. Jednym z estradowymi konstrukcjami, widywanymi na koncertach, w klubach i kinach. Innym z tanimi paczkami do stereo i 5.1. Jeszcze innym – z nagłośnieniem samochodowym.

Nic dziwnego, bo JBL robił chyba wszystko, co membranami rusza. Życie wielu produktów trwało zaledwie sezon, jednak „prawdziwy” JBL opiera się upływowi czasu. Co się kryje pod tym określeniem, zrozumiecie, zaglądając na stronę JBL Synthesis.

Spendor A2

032 035 Hifi 7 8 2020 009
Spendora kojarzymy z monitorami BBC, czyli kwintesencją brytyjskiego hi-fi, u źródeł pozbawionego wyraźnego podziału na sprzęt profesjonalny i domowy. Piękne to były czasy, kiedy dźwiękowcy pracowali na tych samych głośnikach, na których później odtwarzano ich nagrania dla przyjemności i rozrywki.

Te „zabytki” są produkowane do dzisiaj i choć dokonano w nich ulepszeń, nadal możemy poznać dzięki nim tamten niepowtarzalny klimat.

KLH Quincy

028 031 Hifi 7 8 2020 008
W Polsce jest obecnych kilkaset firm produkujących sprzęt hi-fi, a i tak co jakiś czas pojawia się kolejna. Jedną z nich jest KLH Audio. Amerykański producent kolumn nie jest jednak debiutantem w branży. Jego korzenie sięgają połowy ubiegłego stulecia, a historia przedsiębiorstwa może posłużyć za gotowy scenariusz filmowy.

Usher V-604

058 061 Hifi 6 2020 003
Firmy zakładane przez entuzjastów zwykle zaczynają w garażach, piwnicach, a nawet mieszkaniach w bloku. Usher zaczynał tam, gdzie zwykle kończą, czyli w sklepie.

A raczej salonie hi-fi, gdzie wykwalifikowani sprzedawcy przekuli doświadczenie ze sprzętem i klientami w wytwórnię zestawów głośnikowych, a sporadycznie także elektroniki. Miało to jednak miejsce nie na Wyspach Brytyjskich czy przedmieściach amerykańskiej metropolii, tylko na Tajwanie. W 1972 roku wyspa kojarzyła się z tanią, masową produkcją, więc założyciele Ushera mieli trudne zadanie. Odbiorców mogli do siebie przekonać jedynie jakością. Od początku celowali w wyższe segmenty rynku – półkę powyżej średniej, a nawet hi-end. Mimo to sprzęt miał pozostać przystępny cenowo – stanowić luksus, na który większość melomanów będzie mogła sobie pozwolić. I co tu dużo mówić: udało się.