HFM

artykulylista3

 

Fadel Art Greylitz II

43-53 02 2010 FadelArtGreylitzIIFadel Art to firma należąca do ekstraklasy audiofilskiego okablowania.

Choć nie produkuje kilometrów kabli dziennie i rzadko wprowadza zmiany w katalogu, wtajemniczeni dobrze ją znają.
Jean M. Fadel, francuski inżynier marokańskiego pochodzenia, opracował kiedyś wzory, opisujące złożone oddziaływania pomiędzy przewodnikami a izolacją. Próbowałem je rozgryźć, ale po pięciu minutach się poddałem. Ważne, że pan Fadel wie, o co w nich chodzi i potrafi na ich podstawie budować kable, które doceniają wymagający słuchacze.


Sam używam głośnikowego Streama i listwy Hotline IEC z sieciówką Powerflex II. Do najtańszych produktów Fadela nigdy nie byłem przekonany. Odsłuch łączówki Aerolitz był traumatycznym przeżyciem. Miejmy nadzieję, że z Greylitzem II pójdzie lepiej.
Najtańsze głośnikowe Fadele to coś jak najtańsze Porsche. 2,5-metrowa para to wydatek 1700 zł, a za każde kolejne 0,5 m zapłacimy 200 zł. Poprzednią wersję testowaliśmy w lutym 2003. Greylitz II ma być zupełnie innym kablem, co widać już na pierwszy rzut oka. Zastosowano w nim przezroczystą koszulkę, pod którą kryje się bawełniana siateczka. Po raz pierwszy widzieliśmy taką w znakomitej i lubianej w redakcji serii Aphrodite.

Reklama

Brzmienie
Brzmienie to sama przyjemność, ale... bez przesady. Nastawiłem się na wykrywanie oznak zamulenia, ale nie można powiedzieć, żeby Greylitz II przesadzał z ocieplaniem czy zagęszczaniem dźwięku. Pojawia się tu element przyjaznej barwy, mięsisty i głęboki bas, a wysokie tony nigdy nie przekraczają granicy agresji. Kiedy na dobrej jakości nagraniach mają okazję zabłysnąć – błyszczą. Nie odniosłem jednak wrażenia, że jest ich za mało. A że inne przewody mogą prezentować górę dobitniej i bezkompromisowo? Co kto lubi.

Dynamika na mocną czwórkę; przestrzeń – duża i rozbudowana na boki.
Greylitz II to bardzo sympatyczny kabel. Gra przyjemnie i zgrabnie unika skutków ubocznych takiego charakteru – spowolnienia i braku przejrzystości. Daję mu mocną czwórkę, bo piątka oznaczałaby, że jest tak dobry, jak Stream z tej samej kategorii cenowej. A Stream jest jednak lepszy.

43-53 02 2010 FadelArtGreylitzII T

Autor: Tomasz Karasiński
Zdjęcia: Tomasz Karasiński
Źródło: HFiM 02/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF