fbpx

HFM

artykulylista3

 

Słuchawkowy wspomagacz Synergistic Research HOT

4041 2015 06 03
Synergistic Research słyniez produktów, których zasadadziałania jest owiana tajemnicą.To powoduje, że nie brak osóbsceptycznie nastawionych do tej firmy.Z drugiej strony, liczne jest gronoużytkowników zadowolonych i deklarujących,że konstrukcje jak najbardziej działają.


HOT także należy do urządzeń, o których nie wiadomo praktycznie nic. Oprócz tego, że ma współpracować ze słuchawkami i znacznie poprawiać jakość ich dźwięku.

Budowa
Synergistic Research HOT (ang. Headphone Optimized Transducer) to dość duże urządzenie, choć zdjęcia mogą sugerować co innego. Waży 48 gramów. Jego średnica to 23 mm, a długość – 11 cm. Jest to walec, który z jednej strony ma gniazdo 6,3 mm, a z drugiej – niepozłocony wtyk w tym samym standardzie. Denka są aluminiowe, a obudowa to plastik. Zdobią ją logo producenta i nazwa modelu. HOT jest solidnie wykonany. Widać, że bez problemu wytrzyma próbę czasu.
Urządzenie pracuje z sygnałem analogowym. Producent deklaruje, że HOT to w istocie przetwornik, zamieniający energię elektryczną na mechaniczną. Nie wiadomo, w jaki sposób, bo to tajemnica. Wiadomo natomiast, że HOT wykorzystuje firmowe rozwiązanie o nazwie UEF (Uniform Energy Field).


4041 2015 06 02
Obudowa z tworzywa wykończona aluminiowymi elementami.


Zastosowanie jest proste. W jego gniazdo wpina się wtyk słuchawkowy, a następnie całość podłącza do wyjścia słuchawkowego. W efekcie ścieżka sygnału przedłuża się o jeden element. Mimo że HOT nie jest masywny, w połączeniu z ciężkimi końcówkami 6,3 mm, np. Furutecha, tworzy dźwignię, która może przechylić niewielkie urządzenia biurkowe. Warto o tym pamiętać.

Konfiguracja
W testach odsłuchowych wykorzystałem wzmacniacze słuchawkowe Questyle CMA800R oraz Xonar Essence III. Słuchawki to Sennheiser HD 800, Audeze EL-8, Creative Aurvana Labs, Heir Audio 8.A oraz Alclair RCM Quad.
W roli przetwornika c/a pracował LampizatOr Level7 z lampami WE101D-L, a także Xonar Essence III. Kabel USB, wszystkie słuchawkowe oraz łączówki dostarczyła Forza AudioWorks. Program użyty do obsługi plików to Foobar2000, z wtyczką konwertującą w czasie rzeczywistym każdy format do DSD128.

Wrażenia odsłuchowe
Synergistic Research HOT nie jest urządzeniem, które przewróci do góry nogami charakterystykę dźwięku. Skala zmian, które wprowadza, pozostaje subtelna. To produkt, który trzeba dobrze poznać; może nawet się do niego przyzwyczaić. No i przede wszystkim traktować jako element ostatecznie polerujący brzmienie, a nie taki, który naprawi coś, co jest zepsute.


4041 2015 06 01
Z jednej strony gniazdo, z drugiej wtyk 6,3 mm.


Producent deklaruje, że zmiany wynikające z zastosowania HOT-a wygładzają wysokie tony, poprawiają rozdzielczość oraz holografię. Praktyka pokazuje, że zazwyczaj tak jest. Choć w różnym stopniu i nie zawsze.
Sennheisery HD 800 oraz spersonalizowany model RSM Quad firmy Alclair z transparentnie grającym przedwzmacniaczem słuchawkowym Questyle CMA800R zabrzmiały z Synergistikiem najlepiej. Te słuchawki mają kilka cech wspólnych. Brzmią detalicznie, przestrzennie i lekko. Starają się przekazać jak najwięcej informacji, a w ich dźwięku nie ma ciepła. Nie są też dociążone. Po włączeniu HOT-a przekaz stał się gładszy, bardziej plastyczny, spokojniejszy i nieco obfitszy w samym dole pasma. Instrumenty nieco lepiej się poukładały w wirtualnej przestrzeni, a tło stało się czystsze.

Wszystkie zmiany posłużyły obu modelom słuchawek i mimo że w każdym aspekcie były subtelne, to razem złożyły się na słyszalną poprawę prezentacji. Gęsto brzmiące Heir Audio 8.A to już zupełnie co innego. Ich przekaz zwolnił. Stał się bardziej skondensowany, a tego akurat im nie trzeba. Przeciwnie, wymagają doświetlenia i poprawy dynamiki.


4041 2015 06 02
HOT to akcesorium słuchawkowe. Tyle wiadomo na pewno.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku nauszników Creative’a. Ich nieco metaliczna barwa stała się gładsza; tak samo góra pasma. Ale po raz kolejny dźwięk okazał się bardziej obły i ugrzeczniony. Zatem z jednej strony nastąpiła poprawa, ale z drugiej – nie dotyczyła ona wszystkich aspektów brzmienia. Przytoczone doświadczenia pokazują, że HOT faworyzuje pewne kombinacje słuchawek i wzmacniaczy. Nie zmieni charakterystyki brzmieniowej, a jedynie ją złagodzi i odejmie nieco góry pasma. Jeżeli komuś brak w dźwięku gładkości, zastosowanie HOT-a jest uzasadnione. Osoby lubiące słuchawkowe szkła powiększające i werwę powinny jednak poszukać gdzie indziej.

Konkluzja
Synergistic HOT działa. Choć nie ze wszystkimi produktami i nie zawsze tak, jak deklaruje producent. Nie stanowi uniwersalnego remedium na każdą bolączkę; sprawdza się w określonych warunkach.
Największe zmiany zachodzą ze słuchawkami brzmiącymi detalicznie i konturowo. Wtedy na pewno warto dać szansę amerykańskiemu produktowi. Natomiast z aparaturą o ciepłym, ugrzecznionym brzmieniu efekt nie jest już tak oczywisty. Wówczas można spróbować z ciekawości, licząc się z tym, że może być różnie.


 
synergicresearch hot


Dawid Grzyb
Źródło: HFM 06/2015

Pobierz ten artykuł jako PDF