fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

The Black Crowes - Croweology

119-120 12 2010 theBlackCrowes

Silver Arrow Records 2010

Interpretacja: k6
Realizacja: k4

Album kolejnego wykonawcy sięgającego w przeszłość, chociaż nie aż tak odległą jak ta, do której ostatnio wracają Phil Collins czy Eric Clapton. Grupa The Black Crowes, znana przede wszystkim z „Shake Your Money Maker” (1990), z okazji 20-lecia ukazania się ich debiutanckiej płyty, nagrała jeszcze raz swoje najpopularniejsze piosenki – tym razem w wersjach akustycznych – i wydała je na podwójnym albumie „Croweology”.
Co mamy w efekcie? Kolejny zbiór nieco inaczej brzmiących hitów? Ależ skąd! Melomani otrzymali dzieło wybitne – takie, które z powodzeniem może kandydować do tytułu „Płyta Roku 2010”. Fakt, że mamy do czynienia z powtórkami, wcale nie obniża ich wartości. Bo te powtórki są tak zagrane i zaśpiewane, że można ich słuchać bez końca.
„Croweology” to kwintesencja rocka z domieszką folku. Najwyższa półka. The Black Crowes – mający w dorobku albumy dobre i takie sobie – tym razem pokazali się z najlepszej strony. Nie ma tu ani chwili nudy. Jakby wybrać najlepsze wokale z repertuaru kwartetu Crosby, Stills, Nash and Young, dodać trochę gitarowej energii w stylu „Exile On Main Street” The Rolling Stones i wszystko okrasić sentymentalizmem Van Morrisona. Pomyślano nawet o fikuśnej okładce – w chwili rozłożenia powstają z niej czarne wrony.
Rewelacja!

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 12/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF