fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Ben Folds Five - The Sound Of The Life Of The Mind

95-96 10 2013 BenFoldsFivem

Ben Folds 2012

Muzyka: k5
Realizacja: k4

Ben Folds Five to amerykańscy przedstawiciele alternatywnego rocka. Mimo piątki w nazwie, założona w 1993 roku grupa składa się z trzech muzyków – lidera Bena Foldsa (główny kompozytor, pianista i wokalista), Roberta Sledge’a (bas, syntezator, chórki) i perkusisty Darrena Jessee (kompozycje i chórki).

„The Sound Of The Life Of The Mind” to ich czwarty wspólny album i od razu dodam, że rewelacyjny. Od fantastycznego nagrania „Erase Me”, z popisowym wokalem Foldsa, przechodzącym w falset, po melancholijną balladę „Thank You For Breaking My Heart”, z urokliwymi fortepianowymi pasażami, na zakończenie.

Pomiędzy tymi dwiema perełkami – ciekawe nagrania. Zdecydowanie wyróżnia się „On Being Frank”, taka piosenka na zawsze, którą kocha się już po pierwszym przesłuchaniu. Folds przez cały czas jest fenomenalny; zarówno kiedy śpiewa, jak i w czasie wykonywania pięknych partii na fortepianie. Sympatycy grupy Ben Folds Five doskonale wiedzą, że od roku 2000, kiedy zespół przestał wspólnie występować, lider nagrywa płyty solowe. Są one równie udane, jak krążki firmowane nazwą grupy. Nic dziwnego.

W końcu to właśnie Folds jest w niej postacią pierwszoplanową. Ostatnio muzycy zatęsknili za wspólnym graniem, bo mamy ich kolejną płytę. I dobrze, bo czas spędzony w studiu na pewno nie był stracony. n

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 10/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF