HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Rykarda Parasol - Against The Sun

95-96 10 2013 RykardaParasolm

Rykarda Parasol 2013

Muzyka: k3
Realizacja: k4

Rykarda Parasol brzmi trochę jak artystyczny pseudonim, ale to prawdziwe nazwisko amerykańskiej piosenkarki polsko-szwedzkiego pochodzenia. Nosi je po ojcu, Ryszardzie Parasolu. Artystka dotąd nie była u nas szczególnie znana, chociaż za Atlantykiem zdążyła wydać dwa albumy: „Our Hearts First Meet” (2006) i „For Blood and Wine” (2009).

Repertuar na nowej płycie jest w pełni autorski, podobnie jak wykonania. Rykarda nie tylko śpiewa, ale również akompaniuje sobie, głównie na gitarze i fortepianie. Czasami też pogwizduje („Withrawal Feathes and All”) lub stuka na instrumentach perkusyjnych („The Cloak of Comedy”). Jest wprawdzie kilku innych muzyków, ale tylko dla okrasy, bo króluje akustyczna gitara, tworząca podstawę akompaniamentu. Na jej tle rozbrzmiewa mocny, dobrze postawiony głos bohaterki płyty. I to on stanowi podstawową atrakcję.

Słabiej wypada strona kompozycyjna. Nawet po kilku przesłuchaniach trudno znaleźć wpadającą w ucho melodię lub przynajmniej taką, do której chciałoby się wrócić. Jeśli jednak miałbym koniecznie coś wybrać, to chyba „The Art of Liberte”, w rytmie na trzy. Nieźle też rozwija się „Island of the Dead (O Mi, O My)”, o ile nie przeszkadza dołujący tekst, zaczynający się od słów: „To świetne miejsce, o ile nie masz nic przeciwko samotności...”.

W sumie sprawnie zrealizowana akustyczna płyta niezłej wokalistki, choć bez rewelacji.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 10/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF