HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Gotye - Making Mirrors

101-103 01 2013 Gotye

Universal 2012

Interpretacja: k5
Realizacja: k3

Gotye, za sprawą utworu „Somebody That I Used to Know”, stał się najpierw gwiazdą serwisu YouTube, a następnie komercyjnych rozgłośni radiowych. Dziś powszechnie nie szczędzi się mu wyrazów uznania ani nobilitujących porównań do Stinga czy Petera Gabriela. Nie chodzi tylko o podobieństwo wokalne. Twórczość belgijsko-australijskiego muzyka to też podobnej klasy robota, o czym łatwo się przekonać, słuchając „Making Mirrors”.
Tak jak wyżej wymienieni, Gotye inteligentnie łączy stylistykę pop z dozą artyzmu. Jest pomysłowy, szczery i nie boi się eksperymentować z mieszaniem gatunków, przez co trudno go sklasyfikować.
Jeśli jego trzeciej płycie można coś zarzucić, to tylko to, że niektóre ze znajdujących się na niej utworów przywołują wyraźne skojarzenia. Np. fragment „In Your Lights” przypomina „Faith” George’a Michaela, a riff z „Easy Way Out” nie tylko brzmieniem nawiązuje do „Satisfaction” Stonesów. Oddajmy jednak Gotyemu sprawiedliwość: jeśli od kogoś czerpie, to od najlepszych! Dlatego nawet wtórnych fragmentów jego krążka słucha się z przyjemnością.
Trzymajmy kciuki, by śladem zjawiskowego „Somebody That I Used to Know” więcej piosenek z „Making Mirrors” trafiło na listy przebojów. Może wówczas będzie można włączyć komercyjne radio na dłużej niż kilka sekund.

Autor: Bartosz Szurik
Źródło: HFiM 01/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF