fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Steve Harris - British Lion

102-103 11 2012 SteveHarris

EMI 2012

Interpretacja: k3
Realizacja: k3

Zabawne, że pierwsza solowa płyta basisty i lidera Iron Maiden jest mniej „solowa” niż niektóre krążki jego rodzimej formacji. W przeciwieństwie do płyt Maiden, nie ma tu ani jednej piosenki, którą Harris napisałby sam. Większość powstała w ramach jego współpracy z wokalistą Richardem Taylorem oraz gitarzystą Davidem Hawkinsem.
Nie wiem, czy panowie świadomie postanowili oddać hołd brytyjskiemu hard rockowi lat 70.? Być może muzyka, którą nagrali spontanicznie, podryfowała w kierunku twórczości zespołów, których Harris słuchał jako nastolatek. W każdym razie, w 10 piosenkach z „British Lion” niewątpliwie da się usłyszeć wpływy UFO, The Who, Thin Lizzy, a nawet wczesny Whitesnake… Można by jeszcze długo wymieniać.
Trzeba jednak powiedzieć, że „British Lion” nie jest wybitnym rockowym albumem, a piosenki, które go tworzą, raczej nie dorównują twórczości wyżej wymienionych kapel. Niemniej to, że powstał z tęsknoty za dawną stylistyką, dodaje mu nieco uroku. Harrisowi należą się też wyrazy uznania za to, że po kilku dekadach rozwijania stylu Iron Maiden postanowił spróbować czegoś zgoła innego. Momentami nawet łagodzi charakterystyczne metaliczne brzmienie swojej gitary basowej! Ale tylko momentami. Już po trzech pierwszych sekundach płyty nie ma wątpliwości, kto szarpie za struny.

Autor: Bartosz Szurik
Źródło: HFiM 11/2012

Pobierz ten artykuł jako PDF