fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Cassandra Wilson - Closer To You: The Pop Side

110-111 07-08 2009 CassandraWilson

Blue Note 2009
Dystrybucja: EMI Music Poland

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Cassandrę Wilson zwykło się uważać za wokalistkę jazzową, choć ona sama często podkreśla, że jazz to tylko jeden z nurtów, w jakich się wypowiada. Karierę rozpoczynała od folku. Potem śpiewała jazz (współpraca ze Steve’em Colemanem), bluesa i pop. Dziś wszystkie te elementy współtworzą jej styl.
„Closer To You” jest kompilacją utworów z siedmiu wcześniejszych albumów wydanych przez Blue Note (wytwórnia obchodzi właśnie 70-lecie istnienia). Nagrania przeszły delikatny remastering, zatem wszystko brzmi świeżo i przestrzennie.
Album zawiera 11 coverów, m.in. „Love Is Blindness” U2 (chyba najlepszy na płycie), „Time After Time” Cyndi Lauper (niegdyś także hit Milesa Davisa), „Fragile” Stinga, tematy Dylana, Van Morrisona i Neila Younga.
Porównywanie wersji Wilson z oryginałami nie ma chyba większego sensu, bo z coverami jest tak, jak ze standardami jazzowymi – każdy artysta, zachowując bazę utworu, stara się przekazać coś od siebie.
Tak też czyni Cassandra, traktując każdy utwór indywidualnie i subtelnie modyfikując jego kolejne elementy. Balla-dowy klimat, charakterystyczny wokal i eteryczne aranżacje to główne atuty albumu. Wilson operuje pięknym kontraltem o ciemnej, lekko matowej barwie, a jej sposób śpiewu jest naturalny i zmysłowy. Przy tej muzyce naprawdę łatwo odpłynąć.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 7-8/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF