HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Ron Sexsmith - Exit Strategy of the Soul

110-111 07-08 2009 RonSexsmith

Ronboy Rymes, Inc. 2008

Interpretacja: k5
Realizacja: k4

Nazwisko tego wykonawcy niewiele mówi polskim melomanom, chyba że dobrze znają kanadyjski rynek muzyczny lub przynajmniej polubili piosenki Johna Hiatta i Elvisa Costello. Ci ostatni wprawdzie nie są Kanadyjczykami, ale Sexsmith przyznaje się do fascynacji ich twórczością.
W przypadku Costello podziw jest wzajemny. Artysta wypowiadał się pozytywnie o pierwszych nagraniach Sexsmitha i nawet zaprosił go do otwierania swoich koncertów. Jeśli dodamy, że trzecim ulubionym muzykiem autora omawianej płyty jest Paul McCartney, to chyba możemy sobie wyobrazić zarejestrowane na niej brzmienia. No, może nie do końca, bo zamiłowanie do czyjejś twórczości wcale nie oznacza, że należy ją kopiować. Sexsmith ma sporo własnych pomysłów i świetne wyczucie. Dzięki temu jego autorskie kompozycje brzmią atrakcyjnie.
Jeśli miałbym którąś wyróżnić, to na pewno „This Is How I Know”. Mamy tu ładną melodię, nostalgiczny tekst oraz świetną aranżację – z sekcją dętą włącznie. Jeżeli szukamy kandydata na ta-neczny przebój, to jest nim „One Last Round”.
Mimo kilku energicznych fragmentów, na płycie przeważa materiał nastrojowy, czego przykładem „Ghost of a Chance”. Poszczególne kawałki wciągają stopniowo, z każdym przesłuchaniem bardziej. Polecam!

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 7-8/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF