HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Jimi Hendrix - Valleys of Neptune

110 04 2010 jimiHendrix

Experience Hendrix 2010

Interpretacja: k6
Realizacja: k4

Co można napisać o „nowej” płycie wykonawcy, który odszedł z tego świata 40 lat temu? Nie ma się co rozwodzić nad jego umiejętnościami, bo te są doskonale znane. Jego kompozycje też nie wymagają rekomendacji, bo przetrwały próbę czasu... Ale też nie można przejść nad płytą obojętnie. Wszak to Hendrix, a dokładniej – ostatnie nagrania jego formacji Jimi Hendrix Experience. Do dziś najlepsi gitarzyści nie mogą dorównać mistrzowi, który w latach 60. XX wieku zrewolucjonizował podejście do elektrycznej gitary, stając się w krótkim czasie jej niekwestionowanym królem.
W programie albumu przeważają utwory znane z innych wersji, zwłaszcza koncertowych. Niewątpliwą atrakcją jest, że akurat te wersje zarejestrowano w studiu, a więc w warunkach, pozwalających muzykom maksymalnie się skoncentrować. „Lover Man” – utwór inspirowany „Rock Me Baby” B.B. Kinga – nagrano 16 lutego 1969, na sesji w „Olympic”. Tego samego dnia muzycy wykonali „Crying Blue Rain” i jedną z ulubionych przez Hendrixa kompozycji z repertuaru Cream („Sunshine of Your Love”). Reszta materiału pochodzi z innych sesji.
Mimo że zawartość „Valleys of Neptun” nie stanowi zaskoczenia, warto jeszcze raz posłuchać, jak ponad 40 lat temu grał jeden z największych muzycznych geniuszy.

Autor: Grzegorz Walenda
Źródło: HFiM 04/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF