fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Debussy - Pour le piano. Children’s corner. Estampes...

93 07-08 2010 debussy

Jean-Bernard Pommier (fortepian)
Virgin Classics 2010
Dystrybucja: EMI Music Polska

Interpretacja: k5
Realizacja: k4

Jean-Bernard Pommier (ur. 1944) miał cztery lata, kiedy zaczął grać na fortepianie, siedem – kiedy dał pierwszy koncert. Jako zdolny mały Francuz musiał poznać utwory Debussy’ego z cyklu „Kącik dziecięcy”, a potem opanował inne fortepianowe miniatury tego kompozytora, adresowane do słuchaczy z wyobraźnią, którą uruchomić mają już tytuły, jak „Ogrody w deszczu” czy „Wyspa radości”. W roku 1989 Pommier wydał album z godzinnym programem uroczych muzycznych opowiastek. Pomysł wznowienia nagrania ma głęboki sens ze względu na kunszt pianisty i dociekliwość w wykorzystaniu wszystkich możliwości dobrego instrumentu. Pommier traktuje go jak orkiestrę.
Artysta jest bardzo wrażliwy na niuanse kolorystyczne i dynamiczne – to idealna realizacja koncepcji muzycznego impresjonizmu. W jego interpretacji nie ma dwóch takich samych dźwięków (chociażby w zapierającym dech wykonaniu „The Snow is Dancing” z „Children’s Corner”). Każde wycyzelowane dotknięcie klawisza jest inne, niepowtarzalne i każdy dźwięk coś mówi, jest plamką w wielobarwnym puentylistycznym malowidle.
„Golliwog’s Walk” i „Arabeska” nr 1 to tak ograne hity fortepianowe, że trudno odkryć w nich coś nowego. A jednak Pommier znajduje takie niuanse artykulacji i akcentowania, że słuchacz przetyka zdumione uszy. W „L’Isle joyeuse” pianista zachwyca cieniowaniem dynamiki i dyscypliną rytmiczną.
Dajmy tę płytę w prezencie dzieciom. One powinny słuchać najlepszej muzyki, najlepiej granej.

Autor: Hanna i Andrzej Milewscy
Źródło: HFiM 7-8/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF