HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Organy katedry w Kamieniu Pomorskim vol. II

92-93 09 2010 organyKatedryWKamieniuPomorskim

Józef Serafin (organy)
Dux 2009

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Organy Katedry św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim pochodzą z XVII wieku i w swej historii kilkakrotnie przeszły gruntowną renowację. Na szczęście wygląd instrumentu, który sam w sobie jest dziełem sztuki (rzeźby, detale snycerskie, malowidła), nie uległ zmianie. Jego brzmienie zaś od wieków urzeka słuchaczy. Organy mają dziś tradycyjną trakturę mechaniczną.
Na program drugiej płyty, dokumentującej możliwości organów z Kamienia Pomorskiego, Józef Serafin wybrał dzieła Bruhnsa, Bacha, Brahmsa, Alaina i Sawy. Stworzył tym samym przekrój muzyki z epok, których katedralny instrument był świadkiem. Utwory ułożono w kolejności chronologicznej, a jednocześnie według recitalowych reguł – od uroczystego wstępu (preludium „Wielkie” Bruhnsa), poprzez klasyczne kompozycje sakralne Bacha i Brahmsa, aż do lirycznej kody (ballada i kołysanka Alaina) i efektownej harmonicznie miniatury na bis („Taneczne obrazki” Sawy).
Organy w Kamieniu Pomorskim mają piękną, ciepłą barwą; pełną, lecz nie przytłaczającą. Dzięki temu dzieła Bacha, a zwłaszcza chorały Brahmsa, brzmią jak intymna modlitwa. Dobra akustyka świątyni pozwala na precyzyjną realizację drobnych wartości rytmicznych i szczegółów dynamiki – Serafin doskonale wykorzystuje te zalety. Niesamowitym utworem okazała się „Kołysanka na dwóch nutach, które dźwięczą w uszach” 18-letniego Jehana Alaina (1911-40) – niespełna dwie minuty somnambulicznej, hipnotyzującej słuchowo opowieści, dla której warto posłuchać całej płyty.

Autor: Hanna i Andrzej Milewscy
Źródło: HFiM 09/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF