HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Modest Musorgski - Obrazki z wystawy

101-103 01 2011 modestMusorgski

Piotr Paleczny (fortepian)
Anna Turowicz (ilustracje)
Dux 2010

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Bodaj Jan Weber, nieodżałowanej pamięci krytyk, powiedział, że dzieci powinny słuchać muzyki w najlepszych wykonaniach, ponieważ nie mają jeszcze skali porównawczej, by ocenić wartość danej interpretacji. Dlatego trzeba chwalić pomysł wydawanej przez Dux serii książeczek z płytami, adresowanej do najmłodszych melomanów (ukazał się już m.in. album poświęcony utworom Lutosławskiego).
Wszystko tu jest najwyższej jakości: dobry papier i twarda oprawa, piękne ilustracje (nawiązujące do bogatej tradycji polskich grafików), przystępnie napisane, treściwe teksty; renomowani muzycy i trafnie dobrane utwory, pobudzające wyobraźnię. Odtwarzanie płyty wspólnie z rodzicami to okazja do rodzinnej integracji i lepszego poznania własnego dziecka. Przy muzyce maluchy mogą skakać, nucić, rysować czy lepić z plasteliny, a przy okazji zabawy pewne tytuły i nazwiska zostaną w pamięci na całe życie.
Niewątpliwie dziecięcą fantazję zainspirują „Obrazki z wystawy”. Miniatury fortepianowe Musorgskiego w interpretacji Piotra Palecznego to kalejdoskop barw i rytmów, kontrastów tempa i dynamiki. Pianista maluje wyraziste charakterystyki ludzi, zwierząt, budowli. Używa przy tym grubej kreski i szerokiego pędzla, co akurat w tym przypadku ma sens, czyni bowiem przekaz dźwiękowy łatwym do odczytania przez dziecięcego odbiorcę.
Małym słuchaczom życzymy, aby nie czekali długo na następne płyto-książeczki Duxu i aby wyrośli na dużych melomanów.

Autor: Hanna i Andrzej Milewscy
Źródło: HFiM 01/2011

Pobierz ten artykuł jako PDF