HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Voices. Chant from Avignon

102 04 2011 voices

The Benedictine Nuns of Notre-Dame de Annonciation
Decca 2010
Dystrybucja: Universal Music Polska

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Święty Benedykt zakładał zakonną rodzinę własnego imienia w VI wieku. Zgromadzenie sióstr w Le Barroux koło Avignonu powstało, jak na długą historię benedyktynów, niedawno – zaledwie w 1979 roku, zaś kościół Notre-Dame de l’Annonciation w nowo wybudowanym kompleksie klasztornym poświęcono w 2005.
W prowansalskiej samotni mniszki zajmują się uprawą winorośli, oliwek i lawendy, przetwórstwem owoców, introligatorstwem, drukarstwem, tkactwem oraz, oczywiście, modlitwą. Osiem razy na dobę, w tym raz w nocy, śpiewają na chwałę Pana chorał gregoriański i, tak jak wiele wspólnot zakonnych w ostatnich latach, zgodziły się na wydanie kompaktu, aby włączyć słuchaczy do swej wokalnej modlitwy, a przy okazji zasilić kasę klasztorną wpływami ze sprzedaży płyty. Przemyślny, a zarazem szlachetny plan.
Siostry z Le Barroux wyraźnie dbają o stronę estetyczną śpiewanej modlitwy. Słychać, że pracują pod kierunkiem dobrego dyrygenta, a systematyczność i pilność uczyniły z grupy muzykalnych osób chór na profesjonalnym poziomie, o dużej stopliwości, aczkolwiek kilka indywidualnych głosów członkiń lekko wyróżnia się z masy dźwięku.
Kilkuminutowe hymny, antyfony, offertoria, sekwencje etc., czyli przykłady codziennej praktyki śpiewaczej, brzmią czysto, żarliwie, pastelowo, słodko, lecz nie cukierkowo. Lamentacja Jeremiasza we wzruszającym solowym wykonaniu jednej z zakonnic to najpiękniejszy punkt programu. Bicie dzwonów opactwa dopełnia uduchowioną atmosferę nagrania.

Autor: Hanna i Andrzej Milewscy
Źródło: HFiM 04/2011

Pobierz ten artykuł jako PDF