HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Telemann - Ouvertures pittoresques

67 03 2013 Telemann

Arte dei Suonatori
Martin Gester

Bis 2012
Dystrybucja: Music Island

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Kariera Arte dei Suonatori w niczym nie przypomina wielu gwiazdorskich efemeryd ze współczesnego rynku. Polscy artyści, zamiast wykorzystać swoje pięć minut i zniknąć w natłoku młodszych, dobrze się zapowiadających, wolą spokojnie pracować. Ale na efekty tej pracy naprawdę się czeka. Tak też było z prezentowanym albumem.
Poznańscy muzycy przyzwyczaili publiczność i krytykę do najwyższej jakości interpretacji i audiofilskiego brzmienia. Najwyraźniej to podejście zaszczepili także wytwórni Bis. Użyte przy realizacji mikrofony Neumann, kolumny B&W 802, słuchawki AKG K702 to zestaw, który pozwolił wydobyć z muzyki oraz z akustyki kościoła w Wykrotach więcej, niż można oczekiwać.
Telemannowskie suity to muzyka programowa, co, jak na czasy, w których powstała, jest wyjątkowe. Pozostając w konwencji epoki, kompozytor bawi się szczegółami tamtej rzeczywistości. Ze zmysłem dokumentalisty i swadą komika portretuje dźwiękami Turków, Portugalczyków i Szwajcarów. Z dystansem odmalowuje dramat chorych na podagrę i niekonwencjonalne metody ich leczenia. Naśmiewa się z hipochondryków; wesoło pozdrawia gońców pocztowych. Wreszcie, przypomina sobie chwile spędzone w polskich gospodach, gdzie słuchał ludowych kapel i zachwycał się ich kunsztem. W dwóch koncertach oddaje ten nastrój, choć jest on daleki od oryginału. Wciąż bowiem pozostajemy w baroku artystycznym. I w nim, pewnie lepiej niż w folku, odnajduje się znakomicie Arte dei Suonatori. Dobór temp, artykulacji, frazowania jest dokładnie taki, by muzykę odebrać z przyjemnością i chętnie do niej wracać. A do tego ta techniczna perfekcja. Jeszcze raz chapeau bas!

Autor: Maciej Łukasz Gołębiowski
Źródło: HFiM 03/2013

Pobierz ten artykuł jako PDF