fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Brahms, Arensky - Piano Trios

96-97 10 2012 Brahms-Arensky

Vivo Trio
Magdalena Kling-Fender (skrzypce)
Robert Fender (wiolonczela)
Katarzyna Kling (fortepian)
Dux 2011

Interpretacja: k4
Realizacja: k4

Dwie siostry i mąż jednej z nich od 1997 roku tworzą Vivo Trio, tym samym w najczystszej postaci kontynuują ideę domowego muzykowania, z myślą o której europejscy kompozytorzy przez dwieście lat pisali utwory kameralne.
Na płycie zarejestrowali dwa tria fortepianowe. Ich powstanie dzieli jedynie ćwierćwiecze, ale należą do różnych obszarów i nurtów muzyki europejskiej.
Trio C-dur op. 87 Johannesa Brahmsa to hołd dla klasycznej formy i romantycznej treści. Odcinki kantylenowe przeplatają sie z fragmentami o gęstej dramatycznej fakturze. Perłą w koronie tej kompozycji jest brawurowe scherzo.
Piękne trio d-moll op. 32 Antona Areńskiego powstało na rok przed śmiercią kompozytora. Dedykowane jest Karlowi Dawydowowi, sławnemu wiolonczeliście, który zrewolucjonizował grę na tym instrumencie. Areński złożył jednocześnie hołd całej wielkiej tradycji muzyki rosyjskiej II połowy XIX wieku. Dominuje śpiewność długich, rozkołysanych fraz i żałobny ton. Część III ma nawet określenie „Elegia. Adagio”. Dedykacja i osobisty charakter zaważyły na obrazowości, sugestywności tej muzyki; w części IV można się dosłuchać (uwaga, licentia poetica!) trzepotu anielskich skrzydeł.
Vivo Trio to zespół doświadczonych, doskonale się rozumiejących muzyków. Potrafią zrównoważyć przebieg linii poszczególnych instrumentów, wyeksponować piękne liryczne tematy, przedstawić interpretację emocjonalną i precyzyjną zarazem.

Autor: Hanna i Andrzej Milewscy
Źródło: HFiM 10/2012

Pobierz ten artykuł jako PDF