HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

G. F. Haendel - Arias & Duets

138-139 11 2009 Haendel

The Anniversary Edition 1759-2009
Virgin Classics 2009
Dystrybucja: EMI Music Poland

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

250 to liczba na tyle okrągła, by ją fetować, a tym bardziej, gdy oznacza czas, który upłynął od śmierci Jerzego Fryderyka Haendla. Firma fonograficzna nie może uczcić takiej rocznicy godniej, niż sięgając do skarbów swoich archiwów. Z bogatego haendlowskiego katalogu Virgin Classics wybrano nagrania z lat 1978-2007. Najstarsze ścieżki pochodzą z opery „Admeto”, z czasów, w których Réne Jacobs śpiewał jeszcze pięknym kontratenorem, zresztą pod batutą Alana Curtisa, wielce zasłużonego dla rewitalizacji muzyki dawnej. Dziś jednak to inni śpiewają pod batutą Jacobsa.
Najświeższa ścieżka w tym wyborze to aria kontratenorowa z „Ariodante”, śpiewana przez Philippe’a Jaroussky’ego pod dyrekcją Emmanuelle Haïm. W sumie dwupłytowy album pomieścił prawie 160 minut wybornej muzyki w wybornych wykonaniach.
To nie tylko dokumentacja pereł dyskografii haendlowskiej ostatniego 30-lecia, lecz także esencja twórczości kompozytora – efektownych arii i duetów, pisanych z doskonałą znajomością możliwości ludzkiego głosu, jak też ludzkiej psychologii i prawideł dramaturgii, o czym świadczą wokalno-aktorskie charakterystyki bohaterów oper i oratoriów. Melomani z przyjemnością powrócą do muzycznych kreacji takich śpiewaków, jak David Daniels w „Xerxesie”, „Rinaldzie” i „Giulio Cesare”, Stephanie Blythe w „Herculesie” czy Laurent Naouri w „Aci, Galatea e Polifemo”.
Haendel the best!

Autor: Hanna i Andrzej Milewscy
Źródło: HFiM 11/2009

Pobierz ten artykuł jako PDF