fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Schumann: Dichterliebe, Brahms: Lieder

123-124 01 2010 SchumannBrahms

Simon Keenlyside (baryton)
Malcolm Martineau (fortepian)
Sony Classical 2009
Dystrybucja: Sony Music Poland

Interpretacja: k5
Realizacja: k4

Półgodzinny cykl „Dichterliebe” Schumanna to za mało, by zapełnić krążek, toteż Simon Keenlyside uzupełnił program płyty o pieśni Brahmsa. Jest ich tyle samo (szesnaście), co pieśni Schumanna. Nie sięgnął przy tym po żaden z Brahmsowskich cykli, lecz wybrał ze spuścizny kompozytora utwory, które ułożone w precyzyjnie zaplanowanej kolejności stworzyły cykl pod wyimaginowanym przeze mnie tytułem „Miłość w zmiennych okolicznościach przyrody”.
Słowiki, skowronki, lasy, kwiaty, pola, a także ekosystem cmentarza stają się areną uczuciowych rozterek bohatera – jego huśtawki stanów emocjonalnych i bezbrzeżnej samotności . W „Dichterliebe” bohater – wszak poeta – godzi się z wyobcowaniem, a nawet czerpie z tego stanu zadowolenie.
Angielski śpiewak dysponuje głosem mocnym, dość ciemnym (z aksamitną nutą), toteż w kreacji człowieka dzielnie zmagającego się z losem jest wiarygodny, a żarliwością i szlachetnością interpretacji porywa słuchaczy. Zachwyca zwłaszcza brzmieniem dolnych dźwięków skali. Perfekcyjne panowanie nad barwą i bogaty arsenał środków wokalno-aktorskich czynią z niego mistrza nastroju. Keenlyside ma wspaniałą dykcję i rewelacyjne wyczucie tempa. Pięknie frazuje i nie mniej pięknie pauzuje – a to najwyższa umiejętność operowania głosem. Malcolm Martineau potwierdza reputację jednego z najlepszych akompaniatorów. Jest wrażliwym, pełnym temperamentu partnerem i współtwórcą atmosfery tego pełnego uroku albumu.

Autor: Andrzej Milewski
Źródło: HFiM 01/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF