fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Zabytkowe organy w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie

120-123 02 2010 ZabytkoweOrgany

Michał Markuszewski (organy)
Dux 2009

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Wierni parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie w roku 1900 ufundowali nowe organy dla swojej świątyni. Zbudowała je renomowana firma Schlag und Söhne z Legnicy. Z biegiem lat ząb czasu i zawieruchy dziejowe mocno nadszarpnęły konstrukcję instrumentu, toteż w 2004 roku podjęto decyzję o remoncie kapitalnym.
Wymagał on żmudnej pracy dokumentacyjnej i rekonstrukcyjnej, nie mówiąc o kosztach, które w części pokrył wielkodusznie Stołeczny Konserwator Zabytków. Ale efekt zabiegów jest znakomity. Właśnie tak można sobie wyobrazić ideał brzmienia organów kościelnych: dostojne, lecz ciepłe, wypełniające wnętrze, lecz nie przytłaczające zgromadzonych, bogate, lecz klarowne.
Realizacja techniczna nagrania podkreśla te walory.
Na płytę-wizytówkę odnowionego instrumentu parafialny organista – Michał Markuszewski – wybrał muzykę kompozytorów działających w Niemczech w XIX wieku – Gadego (Duńczyk zadomowiony w Lipsku), Mendelssohna, Reubkego i Regera. Kulminacją recitalu jest sonata c-moll „Psalm 94” Juliusa Reubkego. Trzyczęściowy, ponaddwudziestominutowy utwór stwarza okazję i do popisów wirtuozowskich, i do ewokowania gamy nastrojów.
W „Introducji i Passacaglii d-moll” Regera Markuszewski przechodzi od potężnych, patetycznych akordów do perfekcyjnej realizacji wniebolotnych pasaży. Wrażliwość na barwę dźwięku i modlitewny klimat udowadnia organista w improwizacjach na tematy pieśni ewangelickich.
Zachęca, żeby posłuchać go na żywo.

Autor: Hanna i Andrzej Milewscy
Źródło: HFiM 02/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF