HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Albrecht Mayer - Voices of Bach

107-108 05 2010 albrechtMayer

English Concert
Trinity Baroque
Decca 2010
Dystrybucja: Universal Music

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Muzyka J.S. Bacha nie potrzebuje wielkich rocznic, aby się promować. Nic dziwnego, że ukazują się wciąż nowe płyty z tym repertuarem. Wersje oryginalne doczekały się już dziesiątek wykonań, więc niektórzy muzycy próbują pokazać Bacha z innej perspektywy i przez pryzmat własnej sztuki.
Albrecht Mayer, pierwszy oboista Filharmoników Berlińskich, jest znany z interpretacji dzieł barokowych. Na swojej najnowszej płycie gra dwa solowe koncerty na obój i jeden na rożek angielski, a także wspólnie ze śpiewakami z The English Concert wykonuje zaaranżowane chorały z wybranych kantat Bacha. Akompaniuje mu kameralna orkiestra Trinity Baroque pod dyrekcją Rachel Podger. Gra Mayera jest pełna subtelności i elegancji, wyczucia melodii i nawet w wirtuozowskich fragmentach pozbawiona brawury czy nerwowości. Dzięki temu płyta szybko wprowadza słuchacza w nastrój łagodnego wyciszenia. Choć to jego autorski album, Mayer nie stara się grać tu roli mistrza ceremonii, ale mądrze rozmawia dźwiękami ze śpiewakami i instrumentalistami.
Końcowy chorał „Was Gott tut, es ist wohlgetan” („Co Bóg uczynił, jest uczynione dobrze”) to piękny przykład krótkiego, ale bardzo wymownego utworu, który szczególnie w ostatnim czasie może pocieszać i dodawać otuchy. Muzyka Bacha jest ponadczasowa i Mayerowi udało się tę jej cechę wyeksponować.
Od strony technicznej warto podkreślić wyrównane poziomy wszystkich partii, przy jednoczesnej czytelności każdej z nich.

Autor: Maciej Łukasz Gołębiowski
Źródło: HFiM 05/2010

Pobierz ten artykuł jako PDF