HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Soft Machine Legacy - Live Adventures

94-95 03 2011 softMachineLegacy

Moonjune Records 2010
Dystrybucja: www.moonjune.com

Interpretacja: k4
Realizacja: k3

Zespół Soft Machine należał do najważniejszych brytyjskich formacji przełomu lat 60. i 70. Był to wyjątkowo płodny czas dla muzyki, zarówno jazzu, jak i rocka (dla tego ostatniego gatunku bodaj najciekawszy okres w całej jego historii).
Twórczość grupy sytuowała się właśnie pomiędzy tymi biegunami. Wychodząc od psychodelicznego rocka, dotarła do jazzrocka, fusion, a nawet rubieży freejazzu. Soft Machine nigdy nie odniosła wielkiego komercyjnego sukcesu, ale zdobyła grono wielbicieli i szacunek środowiska, dla którego była jednym z założycieli tzw. sceny Canterbury.
Przez lata zmieniał się skład zespołu. Przeszli przez niego choćby Robert Wyatt, Roy Ayers, Elton Dean, Daevid Allen, a nawet gitarzysta Police – Andy Summers. Już w obecnym stuleciu powstał projekt SM Legacy, w którym znaleźli się trzej członkowie SM z połowy lat 70. (John Etheridge (g), Roy Babbington (bg) i John Marshall (dr)). Do tego składu zaproszono Theo Travisa na flecie i saksofonie.
W porównaniu z muzyką dawnego SM jest tu więcej jazzu; zarówno tego rozumianego jako fusion, jak i postbopowego. Travis gra momentami na saksofonie z żarliwością Coltrane’a, a jego flet dodaje pięknych barw kompozycjom grupy. Etheridge z kolei przemyca rockowy pazur, a wszystko pulsuje dzięki znakomitej pracy sekcji rytmicznej.

Autor: Marek Romański
Źródło: HFiM 03/2011

Pobierz ten artykuł jako PDF