HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Rafał Sarnecki - The Madman Rambles Again

116-118 05 2011 rafalSarnecki

Fresh Sound 2011

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

Drugi autorski album młodego gitarzysty Rafała Sarneckiego, działającego w Polsce i USA. W Stanach przebywa od 2005 roku. Ukończył tam dwie prestiżowe uczelnie, natomiast w kraju prowadzi własny zespół, koncertuje i nagrywa płyty. Swój najnowszy krążek zarejestrował z partnerami z poprzedniego albumu (Kaczmarczyk, Pulcyn, Żyta), do których dołączyli: Jerzy Małek, Łukasz Dobrowolski i amerykański saksofonista Lukas Pino.
Na „The Madman Rambles Again” Sarnecki pokazuje, jak grać nowoczesny jazz, bez wywracania do góry nogami całej jego tradycji. Płyta od pierwszych minut zaskakuje wysmakowanym brzmieniem, oryginalnymi tematami i aranżami z eksponowaniem faktury polifonicznej. Sarnecki jako kompozytor i gitarzysta myśli linearnie, wielopoziomowo, co powoduje, że jego utwory są atrakcyjne pod względem melodycznym i wieloznaczne harmonicznie. Pulsujące, przenikające się warstwy mogą niekiedy budzić skojarzenia z kompozycjami George’a Russella (np. „Hermeto”). Muzyka jest emocjonalnie stonowana, wolna od fajerwerków technicznych i nieco introwertyczna.
Uwagę zwraca perfekcyjna gra wykonawców oraz płynność przechodzenia partii aranżowanych w improwizacje. Najlepszą rekomendacją dla tego albumu jest opinia Tomasza Stańki, zamieszczona na okładce: „Bardzo ciekawa płyta, doskonale się jej słucha, po prostu bomba!”

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 05/2011

Pobierz ten artykuł jako PDF