HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Jarek Śmietana Wojtek Karolak Band - I Love The Blues

86 09 2011 JarekSmietana

JRS 2011

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

„Tym, co łączy muzyków naszego zespołu, jest miłość do bluesa” – powiedział Jarek Śmietana w czasie jednego z koncertów promujących ten album. To uczucie trwa zresztą od lat. Tandem Śmietana-Karolak na każdej wspólnej płycie przemyca bluesowe klimaty.
Najnowszy krążek jest podróżą przez historię tej muzyki od czasów W.C. Handy’ego (kompozytora i badacza bluesa) i Spencera Williamsa („Basin Street Blues”) do Charliego Mingusa („Good Bye Pork Pie Hat”), twórcy najbardziej wyrafinowanych i ekspresyjnych kompozycji utrzymanych w bluesowej stylistyce. W repertuarze nie zabrakło też utworów napisanych przez obu liderów (uwaga na krótkie „interludia” grane solo przez Karolaka).
Pomysł, by mieszać historię ze współczesnością, okazał się trafiony. Kolejne plusy to: rozbudowany i zmieniający się skład zespołu z trójką wokalistów (A-Star, Karen Edwards, Bill Neal), sekcją dętą i solistami oraz znakomite aranże autorstwa obu liderów. Mimo wyeksponowania partii Śmietany i Karolaka, płyta jest dziełem kolektywnym – każdy z wykonawców wyraźnie zaznaczył na niej swój udział.
Muzyka wyróżnia się świetnym brzmieniem, zróżnicowaną ekspresją i dojrzałą postawą wykonawców wobec wielkiej bluesowej tradycji. Płyta z pewnością spodoba się nie tylko miłośnikom bluesa, ale też fanom jazzu, fusion i soulu.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 09/2011

Pobierz ten artykuł jako PDF