fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Gregg Allman - Low Country Blues

84-86 12 2011 gregAllman

Universal 2011

Interpretacja: k4
Realizacja: k5

Gregg Allman, legenda rocka, bluesa i country, założyciel słynnej formacji The Allman Brothers Band, mimo ostrych zakrętów życiowych i zdrowotnych, wciąż pozostaje w doskonałej formie wokalnej. Od niemal 40 lat kontynuuje karierę solową, a najnowsza płyta „Low Country Blues” należy do najlepszych w całej jego dyskografii.
Album, poza dwoma wyjątkami, wypełniają standardy bluesowe, tematy m.in. takich gigantów, jak B.B. King, Otis Rush czy Muddy Waters. Soliście towarzyszy podstawowy zespół (gitara, fortepian, kontrabas, perkusja), rozszerzany czasami o dodatkowe instrumenty lub sekcję dętą. Sam lider gra na gitarze i Hammondzie B3.
Muzyka brzmi stylowo i dynamicznie. Wykonawcy to mistrzowie w swoim fachu. Ważną rolę odgrywają aranże, które w dużej mierze współtworzą klimat całości. Jednak osobą szczególną jest tutaj sam lider. Jego głos, pełen ekspresji i prawdziwie bluesowych emocji (m.in. „Just Another Rider”) robi spore wrażenie.
Album Allmana to mieszanka country i bluesa z lekką przewagą tego pierwszego. Utwór „Please Accept My Love” nie powinien więc nikogo zaskoczyć. Ważną cechą muzyki jest optymizm, który słychać szczególnie w wokalu lidera. Gregg Allman i jego ludzie potwierdzili nie tylko swą klasę, ale też pokazali, że blues to wciąż żywy gatunek o ogromnym potencjale.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 12/2011

Pobierz ten artykuł jako PDF