fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Torun Eriksen - Passage

84-86 12 2011 torunEriksen

Jazzland 2010

Interpretacja: k5
Realizacja: k5

To już trzecia płyta młodej norweskiej wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Torun Eriksen, nagrana dla wytwórni Jazzland (wcześniej ukazały się tam jej albumy „Glittercard” oraz „Preyers & Observations”). Mimo skromnego dorobku, Torun Eriksen jest już artystką w pełni ukształtowaną, zarówno jeśli chodzi o warsztat wokalny czy styl kompozytorski, jak i gatunek muzyki.
Choć jej album został uznany za jazzowy (bywa porównywana z Joni Mitchell), to tak naprawdę mamy tu raczej ambitny, balladowy pop z nikłymi śladami jazzu (harmonia), country i bluesa. Wszystkie utwory i teksty są dziełem liderki, zaś aranżacji (bardzo oszczędnych) dokonał gitarzysta Kjetil Dalland; jego rola w zespole Torun jest szczególnie eksponowana. Zdecydowanie najpiękniejszy i najbardziej wyrafinowany utwór albumu (linia melodyczna, smakowite modulacje, aranż) to ballada „Passage From The Past”. Pozostałe kompozycje, jakkolwiek interesujące, nie są w stanie przebić tego prawdziwego hitu.
Eriksen śpiewa ciepłym, nieco eterycznym głosem o łagodnej barwie i wyrównanej dynamice. Porusza się głównie w swoim naturalnym, środkowym, rejestrze; gdy melodia wspina się nieco w górę, w jej wokalu pojawia się delikatne wibrato. Warto wsłuchać się w album „Passage”, który, poza pięknym głosem Torun, prezentuje niebanalne utwory zupełnie pozbawione komercyjnej sztampy.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 12/2011

Pobierz ten artykuł jako PDF