HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Theo Bleckmann - Hello Earth!

j theoBleckmann 04 2012

Winter & Winter 2011
Dystrybucja: GiGi

Interpretacja: k4
Realizacja: k5

Theo Bleckmanna trudno zaklasyfikować. Zwykle ląduje w szufladce „jazz” – głównie dlatego, że nagrywa dla jazzowych wytwórni z utożsamianymi z jazzem muzykami i ma dosyć otwarty stosunek do wykonywanych utworów. Niemiecki wokalista, spec od elektronikaliów i pianista, nijak się jednak nie mieści w najszerzej nawet rozumianym idiomie jazzowym.
Najlepszym tego potwierdzeniem jest album „Hello Earth!”, będący ni mniej, ni więcej tylko zbiorem interpretacji piosenek Kate Bush. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież nie są to zwykłe popowe piosenki, a i jazz jest sobie w stanie przyswoić niemal każdą muzykę. Racja, tyle że akurat jazzu jest tutaj najmniej.
Czy to źle? Absolutnie nie! Piosenki Bush to małe arcydziełka, łączące baśniowy klimat z przebojowością. Bleckmann przearanżował je gruntownie wraz z doborowym towarzystwem m.in. basisty Skuli Sverissona, perkusisty Johna Hollenbecka i klawiszowca Henry’ego Heya. Zrobił to niezwykle inteligentnie, każdy z utworów traktując inaczej. Dzięki temu nabrały nowego charakteru, nie tracąc jednocześnie piosenkowego uroku. Brawo Theo!

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 4/2012

Pobierz ten artykuł jako PDF