fbpx

HFM

Nowe testy

czytajwszystkieaktualnosci2

 

Quintophoniq

j 72 06 2012 Quintiphoniq

Q4Q records 2011

Interpretacja: k4
Realizacja: k3

„Quintophoniq” to nietuzinkowy projekt zrealizowany przez jazzmanów i muzyków klasycznych: Krzesimira Dębskiego, Leszka i Piotra Kułakowskich, Jacka Pelca, skrzypaczkę Magdalenę Korpysz oraz Tomasza Gołębiewskiego – koncertmistrza Filharmonii Łódzkiej, a zarazem pomysłodawcę przedsięwzięcia. Na płycie znalazły się utwory polskich muzyków jazzowych (m.in. Urbaniaka, Dębskiego, Herdzina), które zarejestrowano na żywo w trakcie Komeda Jazz Festival 2010.
Uwagę zwracają: nietypowy skład z trójką skrzypków, ciekawe kompozycje i bogate aranże. W zróżnicowanym repertuarze przenikają się elementy klasyki, mainstreamowego jazzu, fusion, a nawet rapu. Zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tym, którzy lubią muzykę dynamiczną, na pewno spodoba się „UrbTime”. Miłośnicy ballady odpłyną przy „Sounds from Serengeti”. Mnie najbardziej przypadł do gustu „Mister Q” Leszka Kułakowskiego – świetnie napisany, eksplodujący witalnością i humorem.
Jednak nie wszystkie numery prezentują się tak okazale. Tam, gdzie muzyka została puszczona na żywioł, pojawiają się pewne mankamenty natury interpretacyjnej. Tu i ówdzie słychać problemy z intonacją (skrzypkowie), czasem szwankuje synchronizacja rytmiczna. Także niektóre improwizacje mogłyby być bardziej finezyjne, zważywszy na doborowy skład zespołu. Ten ciekawy projekt na pewno zyskałby, gdyby nagrano go w warunkach studyjnych.

Autor: Bogdan Chmura
Źródło: HFiM 6/2012

Pobierz ten artykuł jako PDF